Countertransference manifestations to chronically vs. Acutely ill patients: The effects of therapists' death anxiety and health behaviors
Kronik ve akut hastalara yönelik karşı aktarım tepkileri: Terapistlerin ölüm kaygısı ve sağlık davranışlarının etkileri
  1. Tez No: 483881
  2. Yazar: YANKI SÜSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Mevcut tezin amacı, danışanların tıbbi durumlarının ve terapistlerin ölüm kaygısı ve sağlık davranışlarının, terapistlerin duygusal, bilişsel ve davranışsal karşı aktarım tepkilerine etkilerini belirlemektir. Daha önce psikoterapi hizmeti vermiş ve mevcut çalışmaya kadar en az 10 terapi seansı gerçekleştirmiş toplam 100 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların ölüm kaygıları ve sağlık davranışları çevrimiçi anket yoluyla belirlendikten sonra, katılımcılara biri onları çalışmaya ısındırmak için hazırlanmış, diğerleri ise; akut ve kronik hastalığa sahip iki farklı danışanı sergileyen üç tip minyatür videolar izletilmiş ve kendilerinden bu videolardaki danışanlara tepki vermeleri beklenmiştir. Böylece, terapistlerin minyatür videolardaki danışanlara karşı duygusal, bilişsel ve davranışsal karşı aktarım tepkileri ölçülmüştür. Terapistlerin ölüm kaygısı (yüksek/düşük) ve sağlık davranışlarının (yüksek/düşük) ve videoya çekilen danışanların tıbbi durumunun (kronik/akut hastalık durumu), her bir bağımlı değişken (duygusal uyarılma, bilişsel çarpıtma ve davranışsal kaçınma) üzerindeki etkilerini belirleyebilmek amacıyla 2(ölüm kaygısı) x 2(sağlıklı davranış) x 2(videoya çekilen danışanların tıbbi durumu) karışık desenli varyans analizi kullanılmıştır. Çalışma bulguları danışanların tıbbi durumlarının ve terapistlerin ölüm kaygıları ve sağlık davranışlarının, farklı karşı aktarım tepkileri üzerindeki ana etkilerinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Beklenildiği gibi, terapistlerin ölüm kaygısı ve danışanın tıbbi durumunun duygusal uyarılma üzerindeki ortak etkisi anlamlı olmuştur. Daha net olarak, ölüm kaygısı yüksek terapistler, ölüm kaygısı düşük terapistlerle karşılaştırıldığında, kronik hastalık video durumunda daha fazla duygusal uyarılma bildirmişlerdir. Bu bulgu dışında çalışmada beklenilen diğer ortak etkilerin (danışanların tıbbi durumu ve terapistlerin ölüm kaygısı; danışanların tıbbi durumu ve terapistlerin sağlık davranışları; danışanların tıbbi durumu, terapistlerin ölüm kaygısı ve sağlık davranışları) bağımlı değişkenleri anlamlı bir şekilde yordamadığı görülmüştür. Mevcut çalışmanın önemi, alana katkısı, sınırlılıkları ile gelecek araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present dissertation is to determine the effects of both patients' medical conditions and therapists' death anxiety and health behaviors on affective, cognitive, and behavioral countertransference manifestations. A total of 100 participants having previously offered psychotherapy service and having conducted at least 10 therapy sessions up till the present study were included. After death anxiety and health behaviors levels of the participants were assessed via an online questionnaire set, participants watched and responded to three types of miniature videos displaying a warm-up patient, a patient with an acute illness, and a patient with a chronic illness. In this way, the affective arousal, cognitive distortion, and behavioral avoidance of the therapists as countertransference reactions to the patients in miniature videos were assessed. A 2(death anxiety) x 2(health behaviors) x 2(medical condition of the videotaped patients) mixed factorial analysis of variance (ANOVA) was used to examine the effects of death anxiety (high vs. low), health behaviors (high vs. low), and the medical conditions of the videotaped patients (chronic vs. acute illness conditions) on each dependent variable (i.e., affective arousal, cognitive distortion, and behavioral avoidance dimensions of countertransference). Findings suggested that the main effects of both patients' medical conditions and therapists' death anxiety and health behaviors on countertransference manifestations were not significant. As expected, the interaction effect of therapists' death anxiety and patients' medical condition on affective arousal was significant. More specifically, therapists with high death anxiety reported greater affective arousal at chronic illness video condition as compared to therapists with low death anxiety. Except this finding, other interaction terms (i.e., patients' medical condition and therapists' death anxiety; patients' medical condition and therapists' health behaviors; patients' medical conditions, therapists' death anxiety and health behaviors) were not significant in predicting the dependent variables. The importance, contributions, and limitations of the present study, as well as recommendations for future research were discussed.