The fear of the unknown: an interpretative phenomenological analysis of somatic countertransference experiences of psychotherapists
Bilinmeyenden korkmak: psikoterapistlerin somatik karşıaktarım deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analizi
  1. Tez No: 496079
  2. Yazar: ALİYE GÜÇLÜ ERÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Karşıaktarım özellikle psikanalitik psikoterapide önemli bir terapötik araç olarak kabul edilmektedir. Fakat, bedensel deneyimler genellikle karşıaktarımın hem literatürde hem de klinik uygulamada göz ardı edilen bir tarafı olmaktadır. Bu çalışmada, psikoterapistlerin karşıaktarımdaki bedensel deneyimlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, terapistler tarafından tutulan günceler ve derinlemesine mülakatlar yardımıyla data toplanmıştır. Çalışmaya psikanalitik yönelimli yedi psikoterapist dahil edilmiştir ve öncelikle sekiz hafta boyunca seanslardaki bedensel deneyimlerini izlemeleri ve bununla ilgili bir günce tutmaları istenmiştir. Güncelerin tamamlanmasının ardından, katılımcıların süreç içindeki deneyimlerinin daha iyi anlaşılması amacıyla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Data, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile analiz edilmiştir ve beş ana tema ortaya çıkmıştır: Zihin ve Beden Yarışı, Bedeni Odaya Getirmek, Bedensel Deneyimler, Somatik Karşıaktarım ile Çalışmak ve Temas Kurmak. Sonuçlar ile klinik çıkarımlar mevcut literatür doğrultusunda tartışılmıştır ve sonraki araştırmalara ve klinik uygulamalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Countertransference is considered as an important therapeutic tool especially in psychoanalytic psychotherapy. However, bodily aspect of countertransference, namely, somatic countertransference is often overlooked in both literature and clinical practice. In the present study, it was intended to examine psychotherapists' bodily experiences in countertransference in detail. In line with this objective, data were collected using diaries kept by participants and in-depth interviews. Seven psychoanalytically oriented psychotherapists were included in the study and firstly, they were asked to monitor their bodily experiences in sessions and to keep a diary regularly about such experiences for eight weeks. Once diaries were completed, in-depth interviews were conducted with participants to gain further understanding about their experiences in the process. Data were analyzed using Interpretative Phenomenological Analysis and five main themes emerged: Mind vs. Body, Bringing the Body into the Room, Bodily Experiences, Working with Somatic Countertransference and Getting in Touch. Findings and clinical implications were discussed in relation to existing literature and recommendations were made in terms of further research and clinical practice.