Patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda ultrasonografi ile quadriceps tendon kalınlığı ve patellar tendon kalınlığı ve alanın değerlendirilmesi
The evaluation of quadriceps tendon thickness and patellar tendon thickness and area by ultrasonography in patients with patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 483898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Patellofemoral ağrı sendromunun (PFAS), diz bölgesindeki hasarların neredeyse %25'inde rol oynadığı bilinmektedir. Yüksek prevalansına rağmen, PFAS tanısı için altın standart bir muayene ve görüntüleme yöntemi halen mevcut değildir. PFAS'ta hastalık patogenezinde rolü olduğu öne sürülmüş ve diz ekleminin önemli destekleyicilerinden olan kuadriseps ve patellar tendonların ultrasonografik olarak ölçülen kalınlıkları, ilk defa çalışmamızda yaş ve cinsiyet açısından eş sağlıklı bireylerle kıyaslanmıştır. Çalışmaya Ocak- Aralık 2016 tarihlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi FTR Kliniğine başvuran ve çalışmaya dahil edilme ve çıkarılma kriterlerini sağlayan toplam 61 gönüllü alınmıştır. 61 kişiden 30'u patellofemoral ağrı sendromu tanısı almış bireyler, geri kalan 31'i ise yaş ve cinsiyet açısından eş kontrol bireyleridir. Sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 30.03± 5.67 yıldır ve %45.2'si erkek cinsiyettir. Hasta grubunun yaş ortalaması ise 31.57± 7.37 yıldır ve bireylerin %46.7'si erkek cinsiyettir. Gruplar arasında meslek, öğrenim durumu gibi sosyodemografik parametreler ile vücut kitle indeksi değerleri arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Ayakta, supin pozisyonda ve oturur pozisyonda ölçülen Q açısı hasta grubunda sağlıklı gönüllüler ile kıyaslandığında anlamlı biçimde daha yüksek saptanmıştır (sırasıyla p0.05). Yapılan ROC eğrisi analizi sonucunda, PFAS varlığını ortaya koymada, patellar tendon kalınlığının ≥0.35 cm olmasının %66.7 sensitivite ve %67.7 spesifisiteye sahip olduğu görülmüştür (eğri altında kalan alan: 0.771, %95 güven aralığı: 0.655- 0.887, p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Patellofemoral pain syndrome (PFAS) is reported to contribute to 25% of the knee-located injuries. Despite its high prevalence, there is still no gold standard physical examination technique or imaging modality for the diagnosis of PFAS. In our study, it is aimed to compare ultrasonographically measured quadriceps and patellar tendon thicknesses, which do support the knee joint and contribute to PFAS pathogenesis, between PFAS patients and age- and gender- matched healthy controls. Among patients who presented to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Physical Therapy and Rehabilitation Clinic between January- December 2016, 61 volunteers who were eligible considering the inclusion and exclusion criteria were enrolled. 30 were diagnosed with PFAS, and there maining were age- and gender- matched healthy volunteers. Mean age was 30.03± 5.67 years in healthy subjects and 45.2% were of male gender. The patient group had mean age of 31.57± 7.37 years and 46.7% of the patients were male. No statistically significant difference was detected between groups regarding profession, educational background, and body mass indices (BMI) (p>0.05). Q angle values were statistically significantly higher in the patient group when compared to controls at standing, supine and sitting positions (p0.05). Patellar tendon thickness values of ≥0.35 cm were found to have 66.7% sensitivity and 67.7% specificity for PFAS diagnosis in the ROC curve analysis (area under curve: 0.771, 95% confidence interval: 0.655- 0.887, p< 0.001).