Patellofemoral ağrı sendromu olan bireylerde alt ekstremite kas ve tendon morfolojisi ile fiziksel performans arasındaki ilişki
Relationship between lower extremity muscle and tendon morphology and physical performance in patients with patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 615407
  2. Yazar: MEHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Patellofemoral Ağrı Sendromu Olan Bireylerde Alt Ekstremite Kas ve Tendon Morfolojisi ile Fiziksel Performans Arasındaki İlişki Giriş: Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS), fleksiyon ve ekstansiyon sırasında dize aşırı yüklenme sonrası patella çevresinde görülen ve ön diz ağrısının en sık görülen nedenidir. Özellikle gençlerde kronik diz ağrısının en sık nedeni olarak suçlanmaktadır ve kadınlarda daha sık görülür. Çalışmamızın amacı PFAS tanılı bireylerdeki kas ve tendon kalınlıklarının ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkisi olup olmadığını incelemek ve kas-tendon kalınlıkları ve ağrının fiziksel performans ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hacettepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine ön diz ağrısı ile başvuran hikâye ve fizik muayene ile PFAS tanısı alan 18-45 yaş arası, herhangi bir kronik hastalığı olmayan 80 hasta dâhil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, boy, kilo, vücut kitle indeksi ve sigara içme durumları sorgulanarak kaydedildi. USG ile kas ve tendon kalınlıkları ölçüldü, ağrı VAS ile değerlendirldi. Ağrı ve fonksiyonellik WOMAC ile araştırıldı. Fiziksel performans ölçümleri olarak da 6-metre yürüme testi ve 5-tekrarlı otur kalk testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların 42'si (%52.5) erkek, 38'i (%47.5) kadındı. Yaş ortalaması 32.11±7.08 yıl olarak bulundu. Hastalardan 46'sı (%57.5) sigara içerken 34'ü (%42.5)sigara içimiyordu. Çalışmamızda RF kas kalınlığı ile WOMAC toplam (r=-0.227, p=0.042) ve WOMAC ağrı (r=-0.233, p=0.028) skorları arasında negatif korelasyon bulundu. QT kalınlığı ile 5-tekrarlı toru kalk testi arasında negatif korelasyon bulundu. (r=-0.247, p=0.044) Sonuç: PFAS tanılı hastalarda kas-tendon kalınlığı ile fiziksel performans, ağrı ve fonksiyonellik arasında bir ilişki mevcuttur. Çalışmamızda ultrasonografi ile değerlendirilen kas-tendon morfolojisi ile fiziksel performans, ağrı ve fonksiyonnelik parametreleri arasında ilişki gözlenmiştir. Ultrasonografik incelemelerle PFAS tanılı hastalardaki ağrı, fonksiyonel durum ve fiziksel performans arasındaki ilişkinin belirlenmesi için daha fazla ve ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Relationship Between Lower Extremity Muscle and Tendon Morphology and Physical Performance in Patients with Patellofemoral Pain Syndrome Introduction: Patellofemoral pain syndrome (PFAS) is the most common cause of anterior knee pain that occurs around the patella after knee overload during flexion and extension. It is blamed as the most common cause of chronic knee pain especially in young people and is more common in women. The aim of this study was to investigate the effect of muscle and tendon thickness on pain and functionality in individuals with PFAS and to investigate the relationship between muscle-tendon thickness and pain and physical performance. Materials and Methods: Eighty patients between 18-45 years of age with no history of chronic disease who admitted to Hacettepe University Department of Physical Medicine and Rehabilitation with anterior knee pain and diagnosed as PFAS by physical examination were included. Age, sex, height, weight, body mass index and smoking status of the patients were recorded by questioning. Muscle and tendon thicknesses were measured by USG and pain was evaluated by VAS. Pain and functionality were investigated with WOMAC. 6-meter walking test and 5-repeat sit to stand test were used as physical performance measurements. Results: 42 (52.5%) of the patients were male and 38 (47.5%) were female. The mean age was 32.11 ± 7.08 years. 46 (57.5%) of the patients were smoking and 34 (42.5%) were not smoking. In our study, there was a negative correlation between RF muscle thickness and WOMAC total (r = -0.227, p = 0.042) and WOMAC pain (r = -0.233, p = 0.028) scores. There was a negative correlation between QT thickness and 5-repeat sit to stand test. (r = -0.247, p = 0.044). Conclusion: There is a relationship between muscle-tendon thickness and physical performance, pain and functionality in patients with PFPS. In our study, a relationship was found between muscle-tendon morphology parameters which were evaluated by ultrasonography and physical performance, pain and functionality. Further ultrasonographic studies are needed to determine the relationship between pain, functional status and physical performance in patients diagnosed with PFAS.