Premenopozal meme kanserli kadınlarda adjuvan tamoksifen ile tamoksifen ve gnrh analoglarının birlikte kullanımının tedavi etkinliği açısından kıyaslanması
Compari̇son between the treatment outcomes of use of tamoxi̇fen and concurrent use of tamoxi̇fen wi̇th gnrh analouges as adjuvant i̇n breast cancer
- Tez No: 483910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Premenopozal meme kanserinde adjuvan endokrin tedavide GNRH analoglarının ve tamoxifen tedavisinin birlikte kullanımı tartışmalıdır. Bu çalışmada tamoksifen ve GNRH analoglarının birlikte kullanımının hastalıksız sağkalım ve genel sağkalıma katkısını araştırdık. Materyal ve Metod: Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji Kliniğimize 2004 ile 2016 yılları arasında başvuran meme kanseri nedeniyle opere olan ve adjuvan tedavi olarak yalnız başına tamoksifen (n:95) (TAM) veya tamoksifen ve GNRH analoğu birlikte (n:138) (TAM-GNRH) kullanan toplamda 233 hasta çalışmaya dahil edildi. Hormonal tedavi başlangıcından metastaz ya da nüks gelişmesine kadar geçen zaman hastalıksız sağkalım (HSK) olarak hesaplandı. HSK ve genel sağkalım (GSK) analizleri kaplan-meier analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 233 hastanın ortalama yaşı 40 (23-53) idi. Hastalarda ortalama takip süresi TAM grubunda 33 ay, TAM+GNRH grubunda 24 ay idi. Gruplar arasında anlamlı fark yoktu. TAM grubunun medyan HSK'sı 67.8 ay (GA: 49.9-85.8) olarak tespit edilirken, TAM+GNRH grubunun 110.6 ay (GA: 89.7-131.5) olarak tespit edildi (p=0.107). İstatiksel olarak anlamlı fark elde edilmedi. TAM grubunun medyan GSK'sı 95 ay (GA: 74-116) olarak tespit edilirken, TAM+LHRH grubunun medyan GSK değerine ulaşılamadı (p=0.041). Sonuç: Premenapozal meme kanserinin adjuvan hormonal tedavisinde, GNRH analoglarının tamoksifen tedavisine eklenmesinin genel sağ kalımda iyileşmeye neden olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The use of concurrent LHRH analogues and tamoxifen as adjuvant endocrine therapy in premenopausal breast cancer is a controversial subject. This study explores the impact of concurrent use of tamoxifen and LHRH analogues on disease-free survival and overall survival. Material and Method: This study includes 233 patients who were admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine, Medical Oncology Clinic between the years of 2004 and 2016, who were operated and received only tamoxifen as adjuvant therapy(TAM) (n=95) or received GNRh analogue as well as tamoxifen(TAM-GNRH)(n=138). The time period starting with the administration of endocrine therapy until metastasis develops or relaps occurs was considered as disease-free survival(DFS). DFS and overall survival (OS) were evaluated via kaplan-meier analysis. Results: The mean age of 233 patients who were taken into consideration was 40(23- 53). Mean follow-up time for TAM and TAM+GNRH were 33 and 24 months, respectively. Median DFS for TAM was 67.9 months(CI:49.9-85.8), whereas the median DFS for TAM+GNRH was found to be 110.6 months(CI:89.7- 131.5)(p=0.107). Groups did not show statistically significant difference. Furthermore, the OS of TAM was detected as 95 months(CI:74-116) however, the median OS for TAM+GNRH could not be ascertained(p=0.041). Conclusion: It was discovered that the use of GNRH analogues in addendum to tamoxifen in adjuvant endocrine therapy of the breast cancer improved the OS.