Nikel-Titanyum-Bakır (Ni-Ti-Cu) alaşımlarında şekil hatırlama olayının incelenmesi
The investigation of shape memory effect alloys in Nickel-Titanium-Copper (Ni-Ti-Cu)
- Tez No: 483927
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Şekil hatırlama etkisi gösteren malzemeler sıcaklık ve magnetik alana karşı oldukça duyarlıdır. Alaşım deforme edildikten sonra sıcaklık, dışarıdan uygulanan magnetik alan ya da elektriksel alan etkisi ile eski şekillerini almaya çalışırlar. Bu tez çalışmasında Ni-Ti ve Ni-Ti-Cu alaşımlarının şekil hatırlama özellikleri araştırılmıştır. Alaşımlar (Ni-Ti ve Ni-Ti-Cu), ark ergitme fırınında üretilmiştir. Elde edilen alaşımlar uygun ısıl işlem sıcaklık ve sürelerinde ısıl işleme tabi tutulmuştur. Daha sonrasında alaşımlarda ortaya çıkan faz dönüşüm sıcaklıklarını belirlemek için Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) kullanılmıştır. Elde edilen alaşımların yapısal özelliklerini belirlemek için ise X Işınları Kırınımı (XRD) deneyleri yapılmış alaşımların hangi fazda oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shape memory effect materials are very sensitive to temperature and magnetic field. After the alloy is deformed, it tries to get its former shape by the effect of temperature, external magnetic field, or electrical field. In this thesis study, shape memory properties of Ni-Ti and Ni-Ti-Cu alloys were investigated. Alloys (Ni-Ti and Ni-Ti-Cu) were produced in arc melting furnace. The obtained alloys were subjected to heat treatment at appropriate heat treatment temperatures and durations. Subsequently, Differential Scanning Calorimetry (DSC) was used to determine the phase transformation temperatures that occurred in the alloys. X-ray diffraction (XRD) experiments were carried out to determine the structural properties of the obtained alloys.