Parabolik potansiyel ile sınırlandırılmış çok parçacıklı kuantum noktanın termodinamik özellikleri
Termodynamical properties of many particle quantum dot with gaussian confinement
  1. Tez No: 483928
  2. Yazar: NERMİN AYDIN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Parabolik potansiyel ile sınırlandırılmış GaAs kuantum noktanın istatistiksel mekaniksel modellenmesi ve termodinamik özellikleri araştırılmıştır. Manyetik alan içerisindeki parçacığın kutupsal koordinatlardaki Hamiltoniyeni çözülmüş, enerji özdeğer ve özdurumları bulunmuştur. Fock Darwin durumları olan bu öz durumlar kullanılarak pertürbasyon teorisi yardımıyla sistemin toplam enerjisi elde edilmiştir. Böylelikle kanonik topluluk yaklaşımı ile elde edilen partisyon fonksiyonundan; serbest enerji, entropi, ortalama enerji ve ısı kapasitesi gibi termodinamik niceliklerin değişimleri, sıcaklık, manyetik alan, kuantum noktanın boyutları, Gasussyen potansiyelin erimi ve Gaussyen potansiyelin derinliği gibi parametrelere bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, statistical mechanical modelling and termodynamical properties of a GaAs quantum dot with Parabolic confinement have been investigated. The Hamiltonian of a particle under magnetic field was solved in polar coordinates, energy eigenvalues and eigenstates have been obtained. The total energy of the system was found by using the Fock Darwin states and the first order Perturbation theory. Therefore, the behavior of the thermodynamical quantities of the system such as, free energy, entropy, average energy and heat capacity were investigated as a function of temperature, magnetic field, quantum dot size and Parabolic potential depth by using the partition function derived from canonical ensemble approach.