Sintering and Reaction Behaviour of Electroless Nickel Plated Titanium and Copper Powders
Akımsız Nikel Kaplı Titanyum ve Bakır Tozlarının Sinterleme ve Reaksiyon Davranışı
  1. Tez No: 773196
  2. Yazar: MEHMET REMZİ ABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT F. COCHRANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Eşmolar Ni-Ti ve Ni-Cu tozları tek eksenli olarak 500 MPa basınçta preslenmiş ve 1, 2, 4 ve 8 saat sinterlenmiştir. Ni-Cu 900 °C'de sinterlenirken, farklı sıcaklıklardaki sinterleme davranışını karşılaştırmak için Ni-Ti'nin sinterlenmesi 900 °C ve 1000 °C'de gerçekleştirilmiştir. Akımsız-nikel kaplama kullanılmıştır. Titanyum ve bakır tozları, sinterleme davranış farkını gözlemlemek için akımsız-nikel kaplanmış ve kaplanmamış tozlarla aynı şekilde sinterlenmiştir. Numunelerin fazlarını ve mikroyapısını araştırmak için SEM ve XRD kullanılmıştır. SEM ve XRD verileri, akımsız nikel kaplı tozların, kaplamasız tozlardan daha fazla ara metalik oluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Equimolar Ni-Ti and Ni-Cu powders pressed uniaxially using 500 MPa pressure and sintered for 1, 2, 4 and 8 hours. While Ni-Cu sintered at 900 ºC, sintering of Ni-Ti performed at 900 ºC and 1000 ºC in order to compare sintering behaviour at different temperatures. Electroless-nickel plating was used. Titanium and copper powders were electroless-nickel plated and sintered same as the non-plated powders in order to observe sintering behaviour difference. SEM and XRD were employed in order to investigate phases and microstructure of the samples. SEM and XRD data showed that electroless-nickel plated powders formed more intermetallics than non-plated powders.