İşletmelerde finansal bilgi manipülasyonu ve manipülasyonun tespitinde denetim ve denetçinin rolü: Hileli finansal raporlama üzerine bir araştırma
Manipulation of financial information in businesses and the role of autidor and inspector in determi̇nation of manipulation: A research on fraudulent financial reportin
- Tez No: 483933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Finansal bilgiler üzerinden yapılan manipülasyonların ve hileli finansal raporlamanın piyasalarda yarattığı olumsuzluklar bilinmektedir. Sertifikalı Hile Denetçileri Birliğinin(ACFE) 2012 yılında yapmış olduğu bir çalışma sonucunda işletmelerin her yıl ortalama %5 civarında hileli finansal raporlama yüzünden gelirlerini kaybettikleri ifade edilmektedir. Küresel hesap bazında bu oranın nakit değeri 3.5 trilyon USD olarak değerlendirilmektedir. Yapılan araştırmalara da bakıldığında hileli finansal raporun ve finansal bilgi manipülasyonlarının oluşturduğu piyasalardaki tahribatın önlenmesi ve tespit edilip düzeltilmesinin ne derece önemli olduğu gözlenebilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda finansal bilgi üzerinden yapılan manipülasyonların ve hileli finansal raporlamalarının önüne geçilmesi veya engellenmesinde denetimin ve denetçinin rolü bir uygulama yapılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the manipulations performed on the financial statements and the fraudulent financial reporting create adverse impetuses the markets. According to the investigation carried out in 2012 by the Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) indicated that organizations lose an estimated 5 % of their annual revenues to fraud due to fraudulent financial reporting. When the matter is considered globally, the cash value of this ratio is assessed as USD 3.5 trillion. When the researches are examined, it can be observed how significant it is to detect and prevent the damage caused by fraudulent financial reports and manipulation of financial information on markets. In line with this information, a practical application has been performed in order to highlight the role of auditing profession and the auditor's role in the manipulation of financial information and to prevent, in a moderate and at a reasonable way, the fraudulent financial reporting.