Yeni kurumsal kuram çerçevesinde KOSGEB desteklerinin KOBİler arasındaki eşbiçimsellik üzerine etkileri
The impacts of KOSGEB supports on isomorphism within the framework of the institutional theory
  1. Tez No: 483934
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkelerin ekonomik sistemlerinde, düşük sermaye kullanımları, değişen piyasa koşullarına uyum sağlama kabiliyetleri, yarattıkları istihdam, girişimciliğin gelişmesi ve ekonomik ve sosyal adaletin sağlanması, katma değerdeki payları ile bölgesel kalkınmaya olan olumlu etkileri gibi birçok etmenden dolayı KOBİ'ler ülkelerin ekonomik gelişmişliğin de önemli bir unsur haline gelmiştir. Ülkelerin ekonomik sistemlerinin sağlıklı işlemesinde çok önemli bir yere sahip olan KOBİ'lerin dinamizmini kaybetmemesi, devletlerin en önemli hedeflerinden biridir. Ülkemizde de bu amaç doğrultusunda KOBİ'lere birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından destekler sağlanmaktadır. Bu kurumların başında da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) gelmektedir. Bu araştırmanın teorik çerçevesini son yıllarda birçok araştırmaya konu olan“Kurumsal Kuram”oluşturmaktadır. Kurumsal kurama göre örgütler, içinde bulundukları örgütsel alandaki dışsal baskılar neticesinde yapı ve eylemlerini şekillendirerek örgütsel çevreleri ile uyumlu hale gelmektedir. Kurumsal kuram örgütlerin nasıl ayrıştıklarından ziyade nasıl benzeştikleriyle ilgilenir.“Eşbiçimlik”adı verilen bu benzeşme süreci kurumsal kuramın temel inceleme alanıdır. Bu araştırmada, KOSGEB genel destek programlarının eşbiçimliliğe etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi olarak Burdur İlinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan mermer sektöründe faaliyet gösteren 10'dan fazla işçi çalıştıran mermer işleme KOBİ'leri seçilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada KOSGEB genel destek programlarından yararlanan ve yararlanmayan KOBİ'ler, örgüt yapıları, teknolojik düzey, teknik karmaşıklık, rutin-rutin olmayan görevler, görev bağlılığı ve rekabet stratejileri bakımından değerlendirilmiştir. KOSGEB genel destek programlarından yararlanan ve bu destek programlarından yararlanmayan KOBİ'lerin, örgüt yapıları, teknolojik düzey, teknik karmaşıklık, rutin-rutin olmayan görevler, görev bağlılığı ve rekabet stratejileri bakımından anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan KOSGEB genel destek programlarından yararlanan ve bu destek programlarından yararlanmayan KOBİ'lerin, örgüt yapıları, teknolojik düzey, teknik karmaşıklık, rutin-rutin olmayan görevler, görev bağlılığı ve rekabet stratejileri bakımından eşbiçimliliğe sahip olduğu, KOSGEB genel destek programlarının, bu destek programlarından yararlanan KOBİ'ler üzerinde eşbiçimliliğe etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs are becoming an important element in the economic development of countries due to many factors such as their low capital use, their ability to adapt to changing market conditions, the employment they create the development of entrepreneurship and the provision of economic and social justice, their share in added value and positive effects on regional development. It is one of the most important goals of the states that SMEs, which have a very important place in the healthy process of the economic systems of the countries, do not lose their dynamism. Therefore, the SMEs in Turkey are supported by many public institutions and organizations. One of the institutions that provide the most important support among them is the small and medium industry development organization (KOSGEB). The theoretical framework of this research has formed the“Institutional Theory”which has been the subject of many researches in recent years. According to institutional theory, organizations are in harmony with their organizational surroundings by shaping their structures and actions in the context of external pressures in their organizational context. Institutional theory deals with the similarities of organization rather than their differences. This similarity process, called“isomorphism”is the main field of study of institutional theory. In this study, the effect of KOSGEB general support programs on isomorphism has been researched. The SMEs employing more than 10 workers and operating in the marble sector which is one of the most important income sources of Burdur were selected as sample of the research. The questionnaire and face-to-face techniques were conducted as data collection method. In the study, SMEs, both benefiting and not benefiting from the KOSGEB general support programs, were evaluated in terms of organizational structures, technological level, technical complexity, routine and non-routine tasks, duty loyalty and competition strategies. No significant difference could be determined in terms of organizational structure, technological level, technical complexity, routine and non-routine tasks, duty loyalty and competition strategies of SMEs benefiting from KOSGEB general support programs and not benefiting from these support programs. As a result, it has been determined that the SMEs participating in the research and both benefitting from the KOSGEB general support programs and not benefiting from these support programs have isomorphism in terms of organizational structures, technological level, technical complexity, routine-non-routine tasks, duty loyalty and competition strategies. In the study, It has been found that benefiting from the support programs have no effect on“isomorphism”of the SMEs.