Perge batı cadde 2013 yılı kazılarında ele geçen bir grup heykeltıraşlık eseri
A group sculpture finds from the west street excavation of 2013 at perge
- Tez No: 483936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
“Perge Batı Cadde 2013 Yılı Kazılarında Ele Geçen Bir Grup Heykeltıraşlık Eseri”isimli bu tez'in konusunu Kuzey Gymnasion ya da Cornutus Palaestrası gibi isimlerle adlandırılan yapının önünde bulunan sekiz farklı heykel oluşturmaktadır. Çalışma, Perge araştırmaları ve özellikle geçmiş dönemde Perge'de bulunmuş heykeltıraşlık eserlerine ilişkin yayınların da taranması ve bütüncül bir kronolojide değerlendirilmesini sağlamıştır. Bu araştırma ile daha önce yapılan değerlendirmeler ve baz alınan kriterler tez konusu eserlerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlamıştır. Buna ek olarak daha önce açığa çıkarılıp sergilenen eserler ile yapılan analoji ve stil kritiği çalışmaları, tez konusunu oluşturan heykellerin Hadrian döneminden Geç Antoninler dönemine kadar uzanan süreçte farklı aralıklarda üretilmiş olduğunu göstermiştir. Ayrıca yapılan değerlendirmeler, eserlerin farklı stil, usta ve atölye özelliklerine de sahip olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde ulaşılan tarih aralığı baz alınarak heykellerin bulundukları alana hangi dönemde yerleştiği hakkında önemli verilere de ulaşılmıştır. Gymnasion içinde bulunan MS 160 sonrasına ait bir onurlandırma yazıtının, heykellerin yapıyla olan ilişkisine ışık tuttuğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis titled“A Group of Statues Uncovered in the West Street of Perge in 2013”covers eight statues uncovered in front of the structure variously called North Gymnasium or Cornutus Palaestra. This study has facilitated a compilation of all the publications on the works of sculpture from Perge and evaluation of the works through a comprehensive chronology. Thus, it was possible to better comprehend the concerned works of art through the previous assessments and criteria. In addition, analogical and stylistic critic of the concerned works with the works previously uncovered and already on display have indicated that these works were produced at different points in time in the span from the reign of Hadrian through the late Antonine period. Furthermore, assessments have shown that the works actually have different stylistic, master and workshop features. Based on the time span thus determined for the dating of the statues, it was possible to attain conclusions regarding the time when they were put up in that area. An honorary inscription uncovered inside the Gymnasium and dated to after AD 160 is thought to cast light onto the relation of the statues with the structure.