Perge batı nekropolisi 169 numaralı parselde 1997-2007 yılları arasında günışığına çıkarılan (çitle çevrili alan) mezar yapılarının bozulma nedenleri, koruma ve sergileme önerileri
The causes of the deterioration, conservation and display proposals of the tomb structures exposed to daylight between 1997-2007 in the fenced area at the plot no. 169 of the western necropolis of perge
- Tez No: 312883
- Danışmanlar: PROF. DR. E. FÜSUN ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Perge Nekropolisi antik dünyada basit toprağa gömüden anıtsal mezar yapılarına kadar hemen hemen bütün mezar tiplerini içermektedir. Bu mezar tipleri bugüne kadar Helenistik Dönem M.S 3. yy. ortasına kadar bir kronolojik dağılım göstermektedir. Bu Yüksek Lisans tezi Perge Batı Nekropolisi'nde 1997 yılından bu yana sistemli yapılan kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan toplamda 80 adet mezar yapısını kapsamaktadır. Tezin amacı toprak altında kalarak günümüze kadar ulaşan, 1997-2007 yılları arasında açığa çıkarılan mezar yapılarındaki bozulma nedenlerini ve arazideki sorunları tespit ederek belgelemek, koruma ve sergilemeye yönelik öneriler getirmektir.Çalışma giriş ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, Perge antik kentinin tarihi ve yapılan kazı çalışmaları aktarılmıştır.Üçüncü bölümde, alanda yapılan çalışmalar ile mezar yapılarının mimari özellikleri tanımlanmıştır. Üçüncü bölümün devamında mezar yapılarından alınan taş, tuğla ve harç örneklerinde yapılan malzeme analizleri (kalitatif ve yarı kantitatif olarak suda çözünebilir tuzların nitelikleri, kalsinasyon analizi, asit kaybı, elek analizi, petrografik analizler, nokta yükleme ve XRD analizleri) sonuçları ve birbirileri ile benzerlikleri aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, genel koruma sorunları ve mezar yapılarında karşılaşılan bozulmalar alanda yapılan incelemeler ve laboratuvar çalışmaları sonuçlarına bağlı olarak değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise mezar yapılarının korunmasına yönelik öneriler sunulmaktadır.Çalışmada mezar yapılarının malzeme özellikleri spot analizler ve ileri teknik analizler ile araştırılmış, görsel ve mimari belgeleme çalışmaları tamamlanmış ve ekler kısmında güncel rölvöler ile bozulma paftaları ve koruma önerileri müdahale paftaları ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Necropolis of Perge contains more or less all cemetary types from simple ground burial to monumental tombs of the antique world. These cemetary types show until today a chronological dispersion from the Hellenistic Period to the middle of the 3rd century A.D. This Master thesis comprises 80 tomb structures exposed to daylight during the systematic excavations since 1997 in the Western Necropolis of Perge. The aim of the thesis is to document the causes of the deterioration of the tomb structures which were buried in the ground that have survived to this day and excavated between the years 1997-2007, together with the problems of the terrain and their conservation and proposals for their display.The research is of five chapters with the introduction included. The aim, the extent and the method of the thesis is clarified in the introduction. In the second chapter the history of the antique city of Perge and the excavations are relaid. In the third chapter the work in the area and the architectural characteristics of the tomb structures are defined. The third chapter continues with the results of the material analysis (qualitative or semi-quantitative qualifications of soluble salts, calcination analysis, acid loss, sieve analysis, petrographic analysis, point load and XRD analysis) of the stone, brick and mortar samples taken from the tomb structures and their similarities with each other are relaid. In the fourth chapter general conservation problems and the deterioration encountered at the tomb structures were evaluated in connection with the investigations in the area and the results in the laboratory research. Conservation proposals of the tomb structures are suggested in the fifth chapter.