Kamu kanalı TRT'de yayınlanmaya başlayan 'Diriliş Ertuğrul' dizisinin izlerkitle ve etki çözümlemeleri: Birinci ve ikinci sezon
Di̇ri̇li̇ş Ertuğrul' serial audience and effect analysis that air on public broadcasting channel TRT: First and second season
- Tez No: 483978
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NİLÜFER PEMBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
TV kanallarındaki dizilerin incelenmesi iletişim bilimleri, psikoloji, sosyoloji vd. bilim dalları için önemli veriler sağlamaktadır. Bu çalışma, böyle bir değerlenme amacıyla ele alınan Diriliş Ertuğrul dizini incelemeyi amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine dayanan bir öyküyü anlatan, 2014 yılında yayınlanmaya başlayıp, günümüzde hala devam eden Diriliş Ertuğrul dizisi dikkatleri üzerine çekmiş, her hafta reytinglerde birinci olmuştur. İzleyicinin diziye gösterdiği ilgi ve diziyi kaçırmadan her hafta izlemesi, bu alanla ilgilenen araştırmacılar için dikkate değer bir durumdur. Tarihsel bir geçekliğe dayanan öyküsü, kahramanları, ele aldığı dönemin atmosferini yansıtan set ortamı ve kostümleri, görkemli dış mekan çekimleri ve etkili müziği ile dizi, tarihi bir yapım olarak öne çıkaran başlıca yapıtlardan biridir. Bu çalışmanın amacı yayında olduğu dönem boyunca reyting sıralamalarında ilk ve ikinci sırayı alan bu dizinin izler kitle ile olan ilişkisinin irdelenmesidir. Bu bağlamda; içerik ve yapım özellikleri açısından bu dizinin hangi unsurları barındırdığının saptanması, dizi çerçevesinde ne gibi tanıtım ve çekim olanaklarının kullanıldığı, televizyon dizi izleyicilerinin favori dizisi olmak için hangi stratejilerin izlenmesi gerektiği, izler kitle açısından dizinin neden takip edildiği ve dizinin başarılı ve başarısız bulunan unsurlarının neler olduğu araştırılmıştır. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden Tekil-Olay incelemesi kullanılmıştır. Bu çalışmanın faydalandığı en önemli iki yaklaşım ise ''Kullanımlar Ve Doyumlar“ ve ”İzleyicinin Gündemini Belirleme" yaklaşımlarıdır. Veri toplama tekniğini anket ve katılımlı gözlem oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The serial Diriliş Ertuğrul based on a historical tradition emphasizing the hero, is still continuing today and is based on the story during the establishment of Ottoman Empire, has been settled in the first place in the weekly rankings. The reasons of audience' attention has been found worth to be questioned. The suggestion of the study is that the serial has drawn attention with its story, the set environment; costumes that reflect the atmosphere of the period, the splendid outdoor shootings and the historical musics which have been pushing the production forward in the rankings. In order to find the reasons and the key features of the serial's success, an impact research according to content and set-up, shooting features and marketing procedures, has been designed. The theories“Uses and Gratifications”and“Exposure of the Audience”with the singular-event analysis was used as qualitative research methods. The data collection technique constitutes a questionnaire, problem-centered in-depth interviews and participatory observation. The selection of participants was based on three criteria. These are the age range, education level and economic income of the followers. The tracking frequency of the tracker and the level of reception of the index messages will be tried to be determined in these three criteria.