Felsefi bir problem olarak güvenlik
Security as a philosophical problem
  1. Tez No: 483979
  2. Yazar: ARDA TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Philosophy, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarihin her döneminde ideal düzen arayışları güvenlik kavramını öncelikli bir konumda ele almıştır. Güvenliğin temellerinin atılacağı zemin ve politika içerisinde alacağı konum üzerine tartışmalar bu bakımdan merkezi bir konumdadır. Günümüze bakıldığında küresel politik sorunlar karşısında çözümleyici siyasi kategori olarak politik tahayyülün odağına yerleşmektedir. Kavram giderek etkin hale gelmekte, politik sorunları ve yaşam alanlarını düzenlemenin tekil aracı olarak ele alınmaktadır. Güvenliğin temel gerekçe olarak politik alana nüfuz etmesi, her türden politik sorunun güvenlik mantığıyla ele alınmasıyla sonuçlanmaktadır. Tüm bunlar politik tartışma imkanını daraltan, politikanın çoğulcu, katılımcı alternatif bakış açılarını ortadan kaldırmaktadır. Çalışmamız güvenlik kavramının değişen biçimini, güncel güvensizlik unsurlarına değinerek, eleştirel olarak ele alma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Searching for an ideal order at every period of time has turned security term into a primary political category. In this sense, the discussions related to the basis of security and its place at politics has a central role. In contemporary world, it is located at the center of political imagination as a political problem-solving category against global political issues. The term has been more efficient and considered to be solitary means to regulate political issues and living spaces. Security's penetrating into political sphere as the fundamental reason has ended in considering all types of political issues from security reason. All these factors destroy the pluralist, participative and alternative perspectives of politics reducing the possibility of political discussion. Our study aims at discussing the changing form of security from a critical point of view, pointing out recent insecurity factors.