Tanzimat'tan Erken Cumhuriyet'e tiyatro ve eğitim ilişkisi: Mektep temsilleri (1896-1936)
The relationship between theatre and education from tanzi̇mat to Early Republican era: School stage plays (1896-1936)
- Tez No: 483995
 - Danışmanlar: PROF. İHSAN KEREM KARABOĞA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tez Tanzimat'tan Erken Cumhuriyet'e tiyatro tarihine ulusal tiyatro tarihi yazımı dışından bakmaya çalışarak tiyatro ile toplumun eğitimi arasında kurulan ilişkinin ideolojik çok yönlülüğünü çözümlemekte, 19. yüzyıl sonlarında Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk örneklerin verildiği okul tiyatrosunu hazırlayan sosyo-politik ve sosyo-kültürel süreci ve ilk metinleri bu bağlamda incelemektedir. Bu çerçevede araştırma, Erken Cumhuriyet Dönemi'nde adeta bir“tür”e dönüşen mektep temsillerinin Tek Parti yönetiminin propaganda aracı olarak nasıl kullanıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the ideological versatility of the relation established between theatre and educating the society from the Tanzimat era till the early Republican era with a critical perspective on the national theatre historiography. More particularly, it investigates the socio-political and socio-cultural factors paving the way for the Mektep Temsilleri in the Late 19th century in Ottoman Empire and explores the chief examples of the Mektep Temsilleri within this context. This dissertation, within this scope, reveals how the Mektep Temsilleri which in a sense evolved into a“genre”in the early Republican era served as a medium of propaganda.