Vedat Nedim Tör'ün tiyatroları üzerine bir inceleme
A review on Vedat Nedim Tör's theaters
- Tez No: 924330
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Vedat Nedim Tör, Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatının önemli tiyatro yazarlarından biridir. Tiyatroyu bir okul olarak gören Tör; abartılı Batı hayranlığı, cehalet, yoksulluk, yozlaşma, batıl inanışlar ve din istismarı gibi toplumsal sorunları tiyatro oyunlarında işleyerek bu sorunlara dikkat çekmeyi ve tiyatro vasıtasıyla yaşadığı toplumu eğitmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Vedat Nedim Tör'ün tiyatro oyunlarını yapı, tema, içerik, dil ve anlatım özellikleri bakımından ayrıntılı olarak incelemek; oyunlarından hareketle Vedat Nedim Tör'ün oyun yazarlığı ve Cumhuriyet Dönemi Türk tiyatrosuna katkısını ortaya koymaktır. Yapılan literatür taramasında, çok yönlülüğüyle öne çıkan Vedat Nedim Tör'ün elli yıllık oyun yazarlığı tecrübesiyle Türk tiyatrosuna birçok oyun kazandırmasına ve tiyatroya verdiği büyük öneme rağmen onun bu yönü ve eserleri üzerinde müstakil ve kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bakımdan çalışma, Vedat Nedim Tör'ün oyunlarının toplu olarak ayrıntılı incelenmesi ve Cumhuriyet Dönemi Türk tiyatrosu konusunda yapılacak çalışmalara kaynaklık etmesi bakımından önemlidir. Vedat Nedim Tör'ün tiyatro oyunlarını esas aldığımız çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Tanzimat'tan günümüze uzanan Türk Tiyatrosu ana hatlarıyla değerlendirilmiş, ikinci bölümde yazarın hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, çalışmanın üçüncü ve en kapsamlı bölümünde ise yazarın on sekiz oyunu ayrı ayrı ele alınıp ayrıntılı metin incelemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde yazarın tiyatro oyunları genel hatlarıyla değerlendirilerek Vedat Nedim Tör'ün tiyatro anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak ekler kısmında Vedat Nedim Tör'e ait bazı fotoğraflara ve belgelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vedat Nedim Tör is one of the important theater writers of Turkish literature of the Republican period. Tör sees theater as a school; He aimed to draw attention to social problems such as exaggerated admiration for the West, ignorance, poverty, corruption, superstitions and religious abuse in his theater plays, and to educate his society through theatre. The aim of this study is to examine Vedat Nedim Tör's theater plays in detail in terms of structure, theme, content, language and narrative features; Based on his plays, it is to reveal Vedat Nedim Tör's contribution to playwriting and Turkish theater in the Republican period. In the literature rewiew, despite the fact that Vedat Nedim Tör, who stands out with his versatility, has contributed many plays to Turkish theater with his fifty years of playwriting experience and the great importance he attaches to theatre, no independent and comprehensive study has been found on this aspect of him and his works. In this respect, the study is important in terms of examining Vedat Nedim Tör's plays in detail in detail and providing a source for studies on Turkish theater in the Republican period. Qualitative research method was used in our study based on Vedat Nedim Tör's theater plays. Apart from the introduction and conclusion sections, in the first part of the study, which consists of three parts, the Turkish Theater extending from Tanzimat to the present day was evaluated in general terms, in the second part information was given about the life, art and works of the author, and in the third and most comprehensive part of the study, the author's eighteen plays were discussed separately and a detailed text analysis was made. In the conclusion section, Vedat Nedim Tör's understanding of theater was tried to be revealed by evaluating the author's theater plays in general terms. Finally, some photographs and documents belonging to Vedat Nedim Tör are included in the appendices.