Hastane ve hastane dışı otopsi olgularında 'bronşial mukus ve kalp kanında' postmortem olarak saptanan gram negatif çomakların sayısı ile morgda kalma sürelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 48400
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VECDET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
83 7.ÖZET Çalışmamızda değişik ölüm sebepleriyle Adli Tıp Kurumu morguna otopsi amacıyla gelen 60 hastane kökenli, 60 hastane dışı olmak üzere toplam 120 olgunun asepsi koşullarında antemortem steril olarak kabul edilen bronşial mukus ve kalp kanı, materyalleri alınmış ve Gram negatif çomak üremesi bakımından bakteriyolojik incelemeleri yapılmıştır. Olguların morgda kaldıkları 1-3 gün boyunca değişik zaman aralıklarında alman materyallerinde postmortem Gram negatif çomakların varlığını, saptanan çomakların cins ve tür düzeyinde tanısı ve en önemlisi morgda kalma süreleriyle üreme insidensleri arasındaki ilişkiyi belirlemeye çalıştık. Her iki materyalde üreme bakımından farklı araştırma grupları arasında bronşial mukus ve kalp kanında Gram negatif çomak üreme oram bakımından anlamlı bir fark saptayamamıza (p>0.05) karşın, yüzde olarak hastane kökenli olgularda daha fazla üreme belirlenmiştir. Sonucumuz antemortem kirliliği yoğun hastane floralarının postmortem bakteriyal kirlenmelerindeki önemini vurgulamıştır. Hastane ve hastane dışı otopsi olgularının morgda kalma süreleri içinde üreme insidensleri karşılaştırıldığında hastane kökenlilerde alman tüm materyallerde morg süresi uzadıkça üreme oranının azaldığı (p0.05) saptanmıştır. Sonucumuz hastane kökenli otopsi olgularının yoğun bir bakteriyal kontaminasyona maruz kaldıklarım, hastane dışı otopsi olgularında ise mikroorganizma üreme ve yayılmasına engel teşkil eden dokusal mikroorganizma florası ve anatomik bölgelerin bozulmamasının önemini ortaya koymuştur. Ayrıca her iki araştırma grubunda alman bronşial mukus ve kalp kam kültüründe en fazla Escherichia coli'nin izole edilmesini olguların postmortem yoğun bir enterik bakteri kontaminasyonuna maruz kaldıkları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY Bronchial mucus and heart blood specimens which are antemortem assumed to be steril collected repeatedly within the 1-3 days from 120 cadavers sent to the morgue of Forensic Medicine Instituion for necropsy were screened for the growth of gram negative bacilli. 60 of the 120 cadavers were belonging to the hospitalised individuals with different death causes. The remaining cadavers were belonging to the individuals died out of hospital again due to different causes. We tried to determine the occurrence, density and the genus and species distribution of the isolated gram negative bacilli. We also tried to determine the correlation between the growth rates and the time for which the cadavers kept in the morgue. The cadavers were separated into two groups according their origins. Although there was any significant difference between two groups regarding the bacterial growth rates in both of the specimens (p>0.05), the growth rates were slightly higher in the cadavers originated from the hospitals. This finding demonstrated the importance of the nosocomial microflora on the post-mortem bacterial contamination.