Adli Tıp Kurumu başkanlığı İstanbul morg ihtisas dairesi'nde otopsisi yapılan travmatik çocuk ölümlerinin incelenmesi
The review of traumatic child deaths whose autopsies were performed at the İstanbul morgue department of the council of forensic medicine
  1. Tez No: 902615
  2. Yazar: MELİS BEGÜM KAPTANOĞLU ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Travmatik çocuk ölümleri incelenerek, demografik yapıya göre farklılıklar, travma türüne göre otopside karşılaşılan bulgular, histopatolojik ve toksikolojik analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Son yıllarda bu konuda yapılmış bir çalışma olmaması nedeniyle, bu çalışma ile travmatik çocuk ölümlerine dair güncel verilerin ortaya konması, yurtiçi ve yurtdışı olguların kıyaslanmasına olanak sağlaması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Adli Tıp Kurumu (ATK) İstanbul Morg İhtisas Dairesi'nde 01.01.2018 ile 31.12.2022 tarihleri arasında otopsisi yapılan, ölüm sebebi belirlenerek raporu düzenlenen olgular ile ölüm sebebi hakkında 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun görüş belirtmesi istenerek raporu 1. İhtisas Kurulu tarafından düzenlenmiş 0-18 yaş travmatik ölümler retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 1016 olgu dahil edilmiştir. Olguların 340'ı kız, 676'sı erkek, yaş ortalaması 10,26,2 yıl bulunmuştur. Olguların %83'ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, %17'si yabancı uyruklu idi. Olay türleri içinde %25 ile en fazla trafik kazası (TK) ve TK'lardan araç dışı TK (ADTK), devamında düşme (%24), sudan çıkarılma (%11) ve ateşli silah yaralanması (ASY) (%7) tespit edilmiştir. Ölüm nedenleri incelendiğinde sebebin %54'ünde künt travmatik yaralanma, %11'inde suda boğulmaya bağlı asfiksi, %7'sinde ASY olduğu saptanmıştır. Olgu sayısı, 0-1 yaş dışında tüm yaş gruplarında erkeklerde fazla saptanmıştır, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Tüm ölüm sebepleri erkek cinsiyette fazla saptanmıştır, bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,002). Olguların %61'inde tıbbi müdahale/hastane yatış öyküsü saptanmıştır. Olguların ISS (injury severity score) ortalaması 43,1820,68, NISS (new injury severity score) ortalaması 51,8117,82 saptanmıştır. Sonuç: Çalışma, travma kaynaklı ölümlerin önlenmesi, yönetimi konusunda etkili stratejilerin geliştirilmesi için önemli bilgiler sunmaktadır. Trafik ve ev güvenliğini artırma, madde kullanımını azaltma gibi konularda hedeflenmiş önlemlerin oluşturulmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to examine traumatic child deaths to highlight the differences between demographic variables, findings encountered according to the types of injuries during autopsy and the histopathological and toxicological analysis results, and to bring forward current data on traumatic child deaths by addressing the lack of studies on this topic in recent years and to enable comparison of domestic and international data. Material and Method: Cases that had autopsies conducted between 01.01.2018 and 31.12.2022 at the Morgue Department of The Council of Forensic Medicine whose cause of death was determined and reported, and cases for which the First Specialized Board of Forensic Medicine was requested to give an opinion on the cause of death and prepare a report, were retrospectively reviewed for individuals aged 0-18 who experienced traumatic deaths. Results: The study included 1016 cases. Of these, 340 were female, and 676 were male, with an average age of 10.2±6.2 years. 83% of the cases were Turkish citizens, and 17% were foreigners. The most common types of incidents were traffic accidents at 25%, followed, falls (24%), cases found in water (11%), and gunshot wounds (GSW) (7%). When the causes of death were examined, it was found that 54% were due to blunt traumatic injuries, 11% to drowning-related asphyxia, and 7% to GSW. 61% of the cases had a medical intervention/hospitalization history. There were more males in all age groups except 0-1-year-old group where the difference was found to be statistically significant (p=0.001). All causes of death were also found to be more common in male gender and the difference was statistically significant (p = 0.002). The average Injury Severity Score (ISS) and the average New Injury Severity Score (NISS) of the cases were 43.18±20.68, and 51.81±17.82, respectively. Conclusion: The study provides important information for the development of effective strategies in the prevention and management of trauma-related deaths. It can be used to establish targeted measures in areas such as increasing traffic and home safety, and reducing substance use.