Suç işlemiş ergenler ile suç işlemiş ergenlerin kişilik yapılarının karşılaştırılması
- Tez No: 48402
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
112 VIII-ÖZET Ergenlik çağında olan ve değişik suçlardan yargılanan.^uçlular ile ergenlik çağında olan ve herhangKoir adli kavuşturmaya uğramamış ancak psikiyatrik yardım alan kişilerin çok yönlü psikometrik değerlendirmesi ve sosyodemograflk yönden incelemesi yapılmış ve iki grub kıyaslanmıştır. Materyalimizi oluşturan vakaların eğitim durumlarına bakıldığında deney ve kontrol gruplarının eğitim düzeylerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği tesbit edilmiştir. Deney grubunun %84 gibi büyük bir oranı ilkokul ve eğitimsiz olarak bulunurken, kontrol grubunda bu oran %18 gibi düşük sayıda kalmıştır. Buna karşılık yüksek düzeyde (Lise, Üniversite) eğitim görenlerin oranı kontrol grubunda %72 iken, deney grubunda bu oran % 10 olarak bulunmuştur. Zeka bölümlerine göre değerlendirildiklerinde, deney grubunun zeka bölümü ortalaması 89.54 olarak bulunurken, kontrol grubunun zeka bölüm ortalaması 109 olarak tesbit edilmiştir Dış gerçekleri yaklaşımda, olayları bir bütün olarak görebilen doğru değerlendiren yaklaşıma deney grubunda %100 oranında rastlanmazken kontrol grubunda bu değer %4.08 gibi düşük bir oranda bulunmuştur.113 Affektlf ihtiyaçlar ve ifadesi deney grubunda %75 oranında aşırı bastırılmış bulunurken, bu oran kontrol grubunda %65.3 olarak tesbit edilmiştir. Sosyal çevre ile ilişkilerde uyumlu ve doyurucu özelliğe deney grubunda %2.08 gibi düşük bir oran tesbit edilirken, kontrol grubunda bu özelliğe %100 oranında rastlanmamaktadır. Bedeniyle ilgili güvensizlik duyguları deney grubunda %87.5 gibi yüksek bir oranda bulunurken kontrol grubunda bu oran %77.55 olarak bulunmuştur. Ego yapısı ve gücü açısından bakıldığında ise güçlü ego yapısına sahip olma özelliğine kontrol grubunda %2.04 oranında rastlanırken, deney grubunda bu özelliğe sahip olma %100 oranında tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Multifactorial psychometric evaluation and sociodemographic analysis has been performed on adolescent criminals taken to court for various crimes and adolescents receiving psychiatric support with no forensic problems at all; and those above mentioned groups have been compared accordingly. With reference to the educational status of subjects involved in our material, there was no significant difference between experimental and control groups. 84 percent of the experimental group has been found out to be uneducated and primary school graduate, this ratio within control group remained as 18%.On the contrary, high school or college graduates were found to be 72% in the control group and 10% in the experimental group. Regarding to intellectual quotient the average IQ öf the experimental group was 89.54 while the overage IQ of the control group was determined as 109. Affective needs and expressions have been found to be excessively suppressed in experimental group as 75% while this ratio was determined as 65.3 % in control group. Adeptive and satisfactory interaction with social eriviroment was determined as low as 2.08% in experimental group while this same ratio was not been found hundred percent in the control group.115 Unsecurity feelings with the body has been found in the control group as high as 87.5% while this save ration was determined as 77.55%. When ego structure and ego functions have been taken into consideration, in the control group poverful ego structure has been found with 2.04% ratio, while the same characteristic has not been determined hundred percent in the experimental group.