Suç işlemiş ve suç işlememiş ergenlerin algıladıkları duygusal istismar ve benlik saygılarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparative study of how delinquent and non-delinquent adolescents perceive emotional abuse ond self-esteem
  1. Tez No: 127828
  2. Yazar: EMRAH KIRIMSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET SUÇ İŞLEMİŞ VE SUÇ İŞLEMEMİŞ ERGENLERİN ALGILADIKLARI DUYGUSAL İSTİSMARIN VE BENLİK SAYGILARININ KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ Kırımsoy, Emrah Yüksek Lisans, Özel Eğitim Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Sema Kaner Nisan 2003, XIII-1 70 sayfa Bu araştırmanın amacı suç işlememiş ergenlerin anababalarından ve öğretmenlerinden, suç işlemiş ergenlerin anababalarından ve infaz ve koruma memurlarından algıladıkları duygusal istismar düzeyleri ile benlik saygısı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ergenlerin anababalarından, öğretmenlerinden ve infaz ve koruma memurlarından algıladıkları duygusal istismarı ölçen, üç duygusal istismar ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek geliştirme çalışması, araştırma grubundan farklı olarak infaz kurumlarında bulunan 285 ergen ve 571 liseli, toplam 856 ergen ile yürütülmüştür. Ölçeklerin geçerliliğini belirlemek amacıyla faktör analizi çalışmalarının yanı sıra, ölçeklerin alt ve üst % 27'lik grupları t testi ile kıyaslaması yapılmıştır. Ölçeklerin güvenirlilikleri için ise madde-toplam korelasyonları ve Cronbach alfa iç tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Analizler, ölçeklerin psikometrik özelliklerinin, araştırmalarda kullanılmaları için yeterli olduklarını göstermiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise geliştirilen ölçme araçları ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği- Benlik Saygısı Alt Ölçeği, suç işlemiş 279 ve suç işlememiş 524, toplam 803 ergene uygulanmıştır. Araştırmada veriler ilişkisiz örneklemler için t-testi, gruplararası ilişkisiz ölçümler için iki yönlü ANOVA; iki yönlü ANOVA sonucunda anlamlı çıkan ana etkilerin kaynağı Tukey B Testi; anlamlı çıkan ortak etkilerin kaynağı Tukey Kramer Testi; değişkenler arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon katsayısı ON AfîffK***124 ile incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde.05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgular şunlardır; 1. Suç işlemiş ergenlerin anababalarından algıladıkları duygusal istismar, suç işlememiş ergenlere göre daha yüksektir. 2. Suç işlememiş ergenlerde anababadan algılanan duygusal istismar ile ilgili bulgular aşağıda özetlenmiştir: a. Erkekler kızlara göre anababalarından daha çok duygusal istismar algılamaktadırlar. b. Anababadan algılanan duygusal istismar, ergenlerin yaşlarına göre farklılaşmamaktadır. c. Alt sosyoekonomik düzeydeki ergenler, orta ve üst sosyoekonomik düzeydeki ergenlere göre anababalarından daha çok duygusal istismar algıladıklarını bildirmişlerdir. d. Üst sosyoekonomik düzeydeki erkekler, orta sosyoekonomik düzeydeki erkeklere ve alt sosyoekonomik düzeydeki kızlara göre ve alt sosyoekonomik düzeydeki kızlar, üst soyoekonomik düzeydeki kızlara göre daha çok anababa duygusal istismarı bildirmişlerdir. 3. Suç işlemiş ergenlerde anababadan algılanan duygusal istismar ile ilgili bulgular aşağıda özetlenmiştir: a. 16 yaşında ve küçük yaştakiler ile 17 yaşında ve daha büyük yaştakilerin anababalarından algıladıkları duygusal istismar arasında fark yoktur. b. Çocuk bölümlerinde bulunan ergenler, çocuk tutukevlerindekilere göre daha fazla anababa duygusal istismarı bildirmişlerdir. 4. Suç işlememiş ergenlerde öğretmeden algılanan duygusal istismar ile ilgili bulgular aşağıda özetlenmiştir: a. Erkekler, kızlara göre öğretmenlerinden daha çok duygusal istismar algılamaktadırlar. b. 17 yaşında ve daha büyük yaştaki ergenler, 16 yaşında ve daha küçük yaşta olanlara göre öğretmenlerinden daha çok duygusal istismar algıladıklarını bildirmişlerdir. c. 17 yaşında ve daha büyük olan erkekler, yaşıtları kızlardan daha fazla öğretmen duygusal istismarı bildirmişlerdir.125 d. 17 yaşında ve daha büyük yaştaki erkekler, 16 yaş ve altındaki hemcinslerinden daha fazla öğretmen duygusal istismarı bildirmişlerdir. e. Üst sosyoekonomik düzeydeki ergenler alt ve orta sosyoekonomik düzeydeki ergenlere göre öğretmenlerinden daha fazla duygusal istismar algıladıklarını bildirmişlerdir. 5. infaz ve koruma memurlarından algılanan duygusal istismar ile ilgili bulgular aşağıda verilmiştir: a. Çocuk bölümlerinde ve çocuk tutukevlerinde bulunan ergenlerin algıladıkları duygusal istismar ıslahevlerindekilerden daha fazladır. b. infaz ve koruma memurlarından algılanan duygusal istismar yaşa göre farkl ılaşmamaktadır. 6. Suç işlememiş ergenlerin benlik saygıları, suç işlemiş olanlardan daha yüksektir. 7. Suç işlememiş ergenlerin benlik saygıları ile ilgili bulgular aşağıda sunulmuştur: a. Erkeklerin benlik saygıları kızlardan yüksektir. b. Benlik saygısı yaşa göre değişmemektedir. c. Alt ve orta sosyoekonomik düzeydeki ergenlerin benlik saygıları, üst sosyoekonomik düzeydeki ergenlerden daha yüksektir. d. Alt sosyoekonomik düzeydeki erkeklerin benlik saygıları hem üst sosyoekonomik düzeydeki erkeklerden hem de üst sosyoekonomik düzeydeki kızlardan yüksektir. e. Orta sosyoekonomik düzeydeki kızların benlik saygıları, üst sosyoekonomik düzeydeki kızlardan yüksektir. 8. Suç işlemiş ergenlerin benlik saygıları ile ilgili bulgular aşağıda sunulmuştur. a. Yaşa göre benlik saygısı değişmemektedir. b. Çocuk tutukevinde olan 17 yaş ve üzerindeki ergenlerin benlik saygıları, 16 yaş ve altındakilerden daha yüksektir. 9. Benlik saygısı ile anababadan algılanan duygusal istismar, öğretmenden algılanan duygusal istismar ve infaz ve koruma memurlarından algılanan duygusal istismar arasında olumsuz bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A COMPARATIVE STUDY OF HOW DELINQUENT AND NON-DELINQUENT ADOLESCENTS PERCEIVE EMOTIONAL ABUSE AND SELF-ESTEEM Kinmsoy, Emrah MSc, Special Education Department Thesis Counselor: Prof. Dr. Sema Kaner April 2003, XIII-170 pages The object of this research is to study in regard of different variables the levels of emotional abuse and of self- esteem that non-delinquent adolescents perceive from their parents and teachers, and that delinquent adolescents perceive from their parents and guardians (enforcement and defense officers). In view of this objective three emotional abuse scales have been developed that measure the emotional abuse that adolescents perceive from their parents, teachers and guardians. The scale development study, differing from the research group, was carried out with a total of 856 adolescents consisting of 285 of who are in criminal institutions, and 571 who attend high- school. In order to evaluate the validity of scales, aside from factor analysis studies, a comparison of the scale's lower and upper 27 percentile groups was performed with the t-test. And to evaluate reliability of the scales, item- total correlation and Cronbach's alfa internal consistency coeffcients were measured. These analyeses have shown that the psychometric characteristics of the scales were suffucient for the research. While scales developed during the second stage of the research, and the Rosenberg Self Esteem Scale-Self Esteem Scale were applied to a total of 803 adolescents consisting of 279 delinquent and 524 non-delinquent adolescents. The unrelated samples according to the interrogative phrases used during the research were evaluated with the t-test; the intergroup unrelated127 scales with the two-way ANOVA; the source of the main effects which came out meaningful in the two-way ANOVA were evaluated with the Tukey B Test; the source of the common effects that came out meaningful were evaluated with the Pearson correlation coefficient. For the analysis of the data, the level of.05 meaningfulness level was adopted. The following results were obtained from the statistical analysis: 1. The level of emotional abuse that delinquent adolescents perceive from their parents is higher than that perceived by non-delinquent adolescents. 2. The summary of the findings regarding emotional abuse perceived by non-delinquent adolescents from their parents is as follows: a. Boys perceive more emotional abuse from their parents than girls do. b. The emotional abuse perceived from parents does not differ according to the adolescent's age. c. Adolescents of low socio-economic level reported that they perceive more emotional abuse from their parents than those of middle and high socio economic level. d. Boys of high socio-economic level report more emotional abuse from their parents than boys of middle socio-economic level and girls of low socio economic level; and girls of low socio-economic level report more emotional abuse from their parents than girls of high socio-economic level. 3. The summary of the findings regarding emotional abuse perceived by delinquent adolescents from their parents is as follows: a. There is no difference in the emotional abuse perceived from parents between adolescents under 16 and those older than 17. b. Adolescents in a juvenile departmen report a higher level of emotional abuse than those in a juvenile detention house. 4. The summary of the findings regarding emotional abuse perceived by non-delinquent adolescents from their teachers is follows: a. Boys perceive more emotional abuse from their teachers than girls do. b. Adolescents who are 17 or older report that they perceive more emotional abuse from their teachers than those under 16. c. Boys who are 17 or older report more emotional abuse from their teachers than girls of the same age.128 d. Boys who are 17 or older perceive more emotional abuse from their teachers than boys who are 16 or younger. e. Adolescents of high socio-economic level report that they perceive more emotional abuse from their teachers than those of low and middle socio economic level. 5. Findings regarding emotional abuse perceived from guardians are as follows: a. Emotional abuse perceived from guardians is higher for adolescents in a juvenile departmen and juvenile detention house than for those in a reformatory. b. Emotional abuse perceived from guardians does not differ according to age. 6. Self-esteem in non delinquent adolescents is higher than in delinquent adolescents 7. Findings regarding self-esteem in non-delinquent adolescents are as follows: a. Self-esteem in boys is higher than in girls. b. Self-esteem does not differ according to age. c. Self-esteem in adolescents of middle and low socio-economic level is higher than in adolescents of high socio-economic level. d. Self-esteem in boys of low socio-economic level is higher than both that in boys and girls of high socio-economic level. e. Self-esteem in girls of middle socio-economic level is higher than in girls of high socio-economic level. 8. Finding regarding self-esteem in delinquent adolescents are as follows: a. Self-esteem does not differ according to age. b. Self-esteem in adolescents in juvenile detetion house who are 1 7 or older is higher than that in those who are 1 6 or under. 9. There is a negative relation between self-esteem and emotional abuse perceived from parents, emotional abuse perceived from teachers, and emotional abuse perceived from enforcement and defense officers.