Determination of presence and some pathogenic characteristics of listeria spp. in ground beef and chicken meat sold in Bolu by phenotypic and genotypic methods
Fenotipik ve genotipik yöntemlerle Bolu'da satılan kıyma ve tavuk etinde lısterıa türlerinin varlığının ve bazı patojenik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 484034
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Listeria, özellikle Listeria monocytogenes sağlıklı insanlarda grip benzeri semptomlar gösteren; çocuklar, hamileler ve yaşlılar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda bakteriyemi, menenjit, ensafalit ve endokardit dahil olmak üzere şiddetli komplikasyonlarla listeriosise neden olabilen önemli bir patojendir. Listeria spp. et ve et ürünleri gibi besinlerden sıklıkla izole edilir. Bu çalışmada, kıyma ve tavuk etinden oluşan toplam 124 gıda örneği Listeria türlerinin varlığı için incelenmiştir. 124 örneğin 101'i (%81,5) Listeria spp. için pozitiftir. Toplamda, tüm örneklerden 44 (%35,5) izolat fenotipik testlerle L. innocua olarak tanımlanmıştır; geri kalan izolatlar L. monocytogenes (%26,6), L. seeligeri (%15,3), L. grayi (%12,9), L. welshimeri (%8,9), L. ivanovii subsp. londoniensis (%3,2) ve L. ivanovii subsp. ivanovii (%0,8) olarak tespit edilmiştir. Fenotipik olarak tanımlanan L. monocytogenes suşları aynı zamanda hlyA virulans gen amplifikasyonları ile doğrulanmıştır. Listeria spp.'nin bulunma sıklığı kıymada %96,8 ve tavuk etinde %66,1 dir. Bu çalışmadaki en yaygın tür olan L. innocua en çok kıymadan izole edilmiştir. 33 L. manocytogenes suşunun tamamı hylA, inIB ve actA virülans genleri ve serovarların varlığı için incelenmiştir. Tüm 33 L. monocytogenes suşu hlyA geni için pozitif bulunmuştur. 33 L. monocytogenes suşundan 29'u (%87,9) inIB ve 16'sı (%48,5) actA virülans genlerini bulundurmuştur. 19 suş (%57,6)“1/2a, 3a”serovarına ve 14 suş (%42,4)“1/2c, 3c”serovarına aittir. Kıyma ve tavuk etinden izole edilen 128 Listeria spp.'nin antimikrobiyal ajanlara karşı antimikrobiyal duyarlılığı incelenmiştir. Listeria suşlarının çoğu (%90,6) penisiline karşı dirençli bulunmuştur. Bunu seftriakson (%79,7) ve ampisilin (%71,1) direnci takip etmiştir. En az üç ya da daha fazla antimikrobiyal ajana karşı suşların 112'sinde (%87,5) çoklu ilaç direnci gözlemlenmiştir. Kıyma ve tavuk etinde Listeria spp.'nin bulunma sıklığı ve antimikrobiyal dirençlilikleri bu çalışmada belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, bu araştırmada elde edilen 33 L. monocytogenes suşunun virülans özellikleri ve serovarları rapor edilmiştir. Çalışmamızın sonuçları, yeterince pişirilmemiş kıyma ve tavuk etinin ve çiğ etten yapılan ürünlerin tüketiminin insan listeriozisi için potansiyel bir risk oluşturabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Listeria and particularly Listeria monocytogenes is an important pathogen that can cause listeriosis with flu-like symptoms in healthy people, and severe complications including bacteremia, meningitis, encephalitis, and endocarditis in immunocompromised people such as children, pregnant women and the elderly. They have been frequently isolated from foods such as meat and meat products. In the present study, a total of 124 food samples composed of ground beef and chicken meat were examined for the presence of Listeria spp. Out of the 124 samples, 101 (81.5%) were positive for Listeria spp. Overall, out of all samples, 44 (35.5%) isolates were phenotypically identified as L. innocua; the remaining isolates were L. monocytogenes (26.6%), L. seeligeri (15.3%), L. grayi (12.9%), L. welshimeri (8.9%), L. ivanovii subsp. londoniensis (3.2%) and L. ivanovii subsp. ivanovii (0.8%). The phenotypically identified L. monocytogenes strains were also confirmed by hlyA virulence gene amplification. The prevalence of Listeria spp. was 96.8% in ground beef and 66.1% in chicken meat. L. innocua was the most common species in this study that was most frequently isolated in ground beef. All 33 L. monocytogenes strains were examined for the virulence genes such as hlyA, inlB and actA, and serovars. All 33 (100%) L. monocytogenes strains were positive for hlyA gene. Out of the 33 L. monocytogenes strains, 29 (87.9%) and 16 (48.5%) strains harbored inlB and actA virulence genes, respectively. Nineteen strains (57.6%) belonged to serovar“1/2a, 3a”and 14 (42.4%) belonged to serovar“1/2c, 3c”. In our study, the antimicrobial susceptibility of the 128 Listeria spp. isolated from ground beef and chicken meat to commonly used antimicrobial agents was examined. Most Listeria strains with a rate of 90.6% were resistant to penicillin, 79.7% to ceftriaxone and 71.1% to ampicillin. A multidrug resistance was observed in 112 (87.5%) of the strains to at least three or more antimicrobial agents. Prevalence and antimicrobial resistance of Listeria spp. in ground beef and chicken meat samples were determined in the present study. In addition, virulence characteristics and serovars of the 33 L. monocytogenes strains obtained from this research were reported. The results of this study indicated that consumption of inadequately cooked ground beef and chicken meat, and products made from raw meat may develop a potential risk of human listeriosis.