Bazi intuitionistic fuzzy operatörleri̇n özelli̇kleri̇ üzeri̇ne
On the properties of some intuitionistic fuzzy operators
- Tez No: 484035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde temel bilgi ve kavramlar ile tez konusu kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Son iki bölümde sezgisel bulanık operatörler ve bu konuyla ilgili elde ettiğimiz eşitliklere yer verilmiştir. Birinci bölümde; klasik mantık, bulanık(fuzzy) mantık, sezgisel bulanık (intuitionistic fuzzy) mantık kavramlarının açıklanması, karşılaştırılması yapılmış ve neden ihtiyaç duyulduğu açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde bilimin birçok alanında uygulamalarda kullanılan operatörler hakkında ön bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bulanık kümeler, sezgisel bulanık kümeler ile ilgili temel kavram, tanım ve teoriler verilmiştir. Ayrıca bu bölümün sonunda sezgisel bulanık kümeler üzerinde tanımlı operatörlerin tanımları ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde; sezgisel bulanık kümeler üzerinde tanımlanmış modal operatörler (□, ◊) bazı işlemler yardımıyla sezgisel bulanık kümeler üzerinde uygulanmıştır. Yeni eşitlikler elde edilmiş ve ispatları yapılmıştır. Son bölümde; U topolojik operatör tanımı yapılmış ve U topolojik operatörü ile modal operatörler (□, ◊) birlikte ele alınarak incelenmiş, yeni eşitlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This present thesis is organized as four chapters. In the first two parts of the thesis are given about of basic information and concepts with made studies on the thesis topic. In the last two chapter, intuitionistic fuzzy operators and the equations obtained by us about of this topis are given. In the first chapter; classical logic, fuzzy logic, intuitionistic fuzzy logic are explained, compared and explained why they are needed. In addition, in this chapter are given preliminary information about of the operators used in many fields of science in applications. In the second chapter; basic concepts, definitions and theories about of fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets are given. In addition at the end of the this chapter; the definitions and properties of operators defined on intuitionistic fuzzy sets are given. In the third chapter, modal operators (□, ◊) defined on fuzzy sets are applied on intuitionistic fuzzy sets by using some operations. New equalities are obtained and proved. In the final chapter, U topologic operator is defined and U topologic operator with modal operators (□, ◊) is investigated, new equalities are obtained.