El yazısı incelemelerinde 'kişisel yazı unsurlarının isteyerek değiştirilmesi' problemi ve kimlik belirlenmesi
- Tez No: 48405
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
76 vıı. ÖZET El yazısı incelemelerinde karşılaşılan“kişisel yazı unsurlarının isteyerek değiştirilmesi”problemi ile ilgili bu çalışmada, kişilerin yazılarında en sık ve başarılı olarak hangi unsurları değiştirebildikleri, hangi unsurların ise daha kalıcı-değişmez olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla 100 kişiden toplanan normal ve değiştirilmiş yazı örnekleri eğim, ölçü, basınç, büyük ve küçük harflerin yapılış ve orantıları, yazı stili, normalden dikkatli ya da dikkatsiz yazma, alışılmadık el kullanma, genel yazı düzeni, imlâ ve genel görünümleri açısından karşılaştırılarak incelenmiştir. Sonuçta; kişilerin yazı değiştirirken en sık ölçü, eğim, büyük ve küçük harflerin sekileri ve yazı stili gibi yazı unsurlarını değiştirebildikleri, harflerin yapılış (konsrrüksüyon) şekilleri ile orantılarının, kelime aralıkları, imlâ ve genel yazı düzeni gibi özelliklerin ise sık ve başarılı olarak değiştirilemediği. bazı resimsel özelliklerin ise aynen kaldığı belirlenmiştir. Bu belirlemelere göre yazı inceleme uzmanlarının“isteyerek yazı değiştirme”konusunda dikkate alması gereken bazı özellikler saptanmıştır. Ayrıca, bu esaslardan hareketle kimlik belirlenmesinde doğru sonuçlara varabilmek için uzmanlara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
77 VIII. SUMMARY Disguise of individual features of handwriting is commonly an encountered prob¬ lem in handvvriting examination. This study was to explore which characteristics were most frequently and succesfully disguised and which characteristics were constant more than others. With these purpose normal and disguised handwriting samples which were collec- ted from öne hundred persons were compared and studied considering their slant. size, pressure, construction methods and proportions of letters. \vriting system, carefulness/ carelessness, writing with unaccustomed hand, general \vriting arrangement (spelling and spacing) and general appearance. Results showed that most frequenüy disguised features are size. slant, capital and lower case letters' shapes and \vriting systems, but methods of constructions and propor¬ tions of letters, spacing, spelling and general \vriting arrângements can not been frequ- ently and succesfully disguised. As for soıne of the pictorially characteristics seem al- most impossible to be disguised. These determinations put fonvard soıne special features for the handvvriting ex- perts to consider vvhen dealing with disguised handwriting. İn addition, this study proposes some principles to conclude true results for hand¬ vvriting examination.