Tokat ilinde hanehalkı tasarruf davranışının belirleyicileri
Determinants of household private saving behaviour in Tokat
- Tez No: 484113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tasarruf, gelecekte yapılması planlanan tüketim için, bugün yapılacak tüketimden vazgeçmek demektir. Tasarruf ile gelir arasındaki doğrusal ilişkiden dolayı, bireyin gelirinin artmasına bağlı olarak tasarruf edeceği miktar da artacaktır. Ekonomi biliminde de tasarruf, gelir ve tüketim arasındaki müspet farka eşittir. Yatırımlar ile tasarruflar arasında doğrusal bir ilişki olduğu için tasarrufların artması yatırımları hızlandırır. Gelişmekte olan ülkelerin en önemli finansman kaynağı tasarruflardır. Düşük yurtiçi tasarruf oranlarına sahip olan ülkelerin büyümesi dış finansman kaynağına dayanır. Bu durum ülkenin dışa bağımlılığını artırarak yerli üreticisinin zarar görmesine neden olur. Büyümenin birincil kaynağı olan tasarrufların GSYİH içerisindeki payının artması, ülkeleri ekonomik dış ekonomik kırılganlıklara karşı korur. Bireyler, gelirlerinin ya tamamını tüketime ayırır ya da bir kısmını tüketime ayırdıktan sonra kalan kısmını da tasarruf eder. Ancak bireylerin gelirlerinin ne kadarlık kısmını tasarrufa ayıracağını belirlerken etkilendiği bazı faktörler bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Tokat il merkezinde ikamet eden hanehalkının tasarruflarını etkileyen sosyo-ekonomik faktörleri belirlemektir. Ayrıca hanehalkının sosyo-ekonomik özellikleri ile tasarrufları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı da test edilmiştir. Araştırma örneklemini oluşturan 390 hanehalkı basit rassal örneklem yoluyla seçilmiştir. Lojistik regresyon analizinden elde edilen bulgulara göre bireylerin geliri ile tasarrufları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Bireyin memur veya kendi nam ve hesabına çalışan olması tasarruf yapma bahsini artırmakta, çocuk sahibi olması ise tasarruf yapma bahsini azaltmaktadır. Ayrıca bireyin eğitim seviyesinin yükselmesinin tasarrufları üzerinde pozitif bir etki oluşturduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Saving is the give up today's consumption for the planned comsumption in the future. Because of the linear relation between consumption and income, saving will increase depending on the increasing of income. In economy science, saving is equals the positive difference between income and consumption. Since there is a linear relationship between investments and savings, the increase in savings accelerates investments. Growth of countries with low domestic saving rates is based on the source of external financing. This situation increases the foreign dependency of the country and causes the domestic producer to be damaged. The increase in the share of savings in GDP as the primary source of growth protects countries against to external economic fragilities. Individuals either separate the all of their income for consumption or save the remaining part of the income once they have separated some of income. But there are some factors which have affected individuals when they determine to how much of income will separate for saving. The purpose of this study, determines the socio-economic factors which affect to households savings in Tokat. It was also tested whether there ise a significant relationship between socio-economic characteristics of households and their savings. 390 households who create the sample of the study has been selected by simple random sampling. According to the results obtained from the logistic regression analysis, it seems that there is a positive and significant relation between individuals' income and their savings. Being public employee or self-employed accelerates to possibility of individuals to save, but having a child reduces to possibility of individuals to save. It also seems that increasing of individual's education level creates a positive effect on savings.