Örgüt ikliminin politik davranışlara olan etkisinde algılanan örgütsel adaletin aracılık rolü
The mediating role of perceived organizational justice on the effect of organizational climate on political behavior
- Tez No: 484123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Örgüt iklimi, örgüte kimlik kazandıran ve bu kimlik vasıtasıyla örgütleri diğer örgütlerden ayıran, çalışanlarının davranışlarını etkileyen özellikler bütünüdür. Örgütün geçmişinden gelen kültürü ile bugününün harmanı olan örgüt iklimi örgüt ortamının havasını belirler. Politik davranışları ise belirli hedefler için dolaylı veya doğrudan bir mücadele içinde olan örgüt çalışanlarının bu hedeflerini gerçekleştirmek için başvurdukları meşru veya gayri meşru davranışlar bütünü olarak tanımlayabiliriz. Bu hedefleri gerçekleştirmek için sergilenen davranışların sınırı olmayabilir. Politik davranışlar örgüt ikliminin örgütlerde oluşturduğu atmosferin etkisiyle az veya çok sergilenebilir, olumlu veya olumsuz etkileri olabilir. Örgütsel adalet, çalışanların kazanılmış hakların dağıtımı ve bu dağıtım sürecinin adil olup olmadığını nasıl ve ne kadar algıladıklarını belirler. Çalışanlar bu süreçleri adil olarak algılarlarsa bu doğal olarak davranışlarına da yansır, örgütü içselleştirmelerini de sağlar. Günümüzde örgütlerin kazanımları adil dağıtması tek başına yeterli olmuyor bu kazanımların dağıtım süreçlerinin de adil olması ve çalışanlara bu adaletin hissettirilmesi de önem kazanıyor. Tüm süreçlerinde adil olan bir örgütte çalışanlar olumsuz tavırlar ve davranışların içine çok girmezler. Bu araştırmada bir kamu kurumunun ve çalışanlarının örgüt iklimi ve buna bağlı olarak politik davranış ve bu ikisi arasındaki bağlantı olan örgütsel adalet kavramları ile ilgili düşündükleri ve sergiledikleri davranışlar değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Anketler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ağrı İl Müdürlüğünde görevli 131 çalışan ile yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, örgüt iklimi çalışanların politik davranışlar sergilemelerine etkide bulunur. Algılanan örgütsel adalet ise aracılık etkisi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational climate is the whole of features bring organization character and distinguish other organizations by means of this character, affect behaviors of employees. Organizational climate which is combination of culture comes from past of the organization and the present determines atmosphere of organizational environment. Political behaviors can be described that the whole of legal or illegal behaviors are acted by organizational employee having in a direct or indirect struggle for specific aims with a view to realize this aims. Behaviors which are acted with a view to realize this aims may not have boundary. Organizational Justice determines vested rights belonging to employees distribution and how and how much the distribution are perceived whether fair or not. If employees perceive these processes fair, naturally this will be reflected in their behaviors and they internalize the organization. At the present time, distribution of the vested rights by organizations fair isn't adequate only, being processes of the vested rights fair and making this justice feel to employees become crucial as well. Employees don't act negative attitude and behaviors in a organization which is fair at the whole processes.In this research, thoughts and acted behaviors of a public institution and its employees related to the Organizational Climate and correspondingly, on politic behavior and Organizational Justice that is the connection between them were assessed. Also, questionnaire technique was made in the research. Questionnaires were made on 131 employees in Ağrı Provincial Directorate is subsidiary of Ministry of Food, Agriculture and Livestock. According to results of Regression analysis, Organizational Climate effected acting politic behaviors of employees. Also, perceived Organizational Justice had a mediating impact.