24 numaralı Şer'iye Sicili'ne göre Tokat
The Court Register number 24 of Tokat
- Tez No: 484129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, 1818–1820 (H.1234–1235) yıllarına ait 24 Numaralı Tokat Şer'iye Sicil Defterinde yer alan belgelerin özetleri çıkartılarak, belgeler ışığında söz konusu dönemde Tokat'ın idari, askeri ve sosyo-ekonomik yapısı üzerinde durulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Osmanlı hukukuna genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, Şer'iye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında açıklamalara yer verilmiş; ardından sicillerin günümüzdeki durumuna ve sicillerle ilgili yapılan çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, 24 Numaralı Tokat Şer'iye Sicil Defteri'nin tanıtımı yapılarak defterde yer alan belgelerin tasnifi yapılmıştır. Dördüncü bölümde özetleri çıkarılan belgelerden de yararlanılarak 1818–1820 yılları içerisinde Tokat'ın idari, sosyal, ekonomik ve askeri yapısı ile ilgili elde edilen sonuçlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda yer alan ekler kısmında ise 24 Numaralı Tokat Şer'iye Sicili'nde yer alan tüm belgelerin özet bilgilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to sum up“The Court Register Number 24 of Tokat”that belongs to the years 1818–1820 (Hegira 1234–1235) and to evaluate Tokat's social and economic structure according to the documents in the register. Our work consists of four parts. In the first part, there exists a general introduction to the law of the Ottoman Empire. In the second part,it has been given general information on the definition and content of court registers, and then the present-day situation of court registers and the studies on court registers have been discussed. In the third part,“ Court Register Number 24 of Tokat ”has been introduced and the documents in the court registers have been classified. In the fourth part, Tokat's social, economic and administrative structure between 1818 and 1820 has been determined with the help of the documents which has been summarized before. In the appendix part, in the last part of the study, the summary of all documents in the Court Register Number 24 of Tokat have been added.