91/1 numaralı Kayseri şer'iyye sicili (H. 1094/M.1683) transkripsiyon ve değerlendirme
Transcription and evaluation of the number 91/1 Kayseri judical records (Şer'iyye sicili)
- Tez No: 122005
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
91/1 numaralı Kayseri Şer'iyye Sicili Transkripsiyon ve Değerlendirme Özet Çalışmamızda, 91/1 numaralı (H. 1094/M. 1683) Kayseri Şer'iyye Siciline göre Kayseri 'nin İdari ve iktisadi durumu, sosyal hayat, Müslim ve gayri Müslim ilişkileri, asayiş ve benzeri konular değerlendirildi. 15. yüzyılın yansından 20. yüzyılın başlarına kadar olan yaklaşık 470 yıllık tarih içinde Osmanlı dönemi tarih araştırmalarında Şer'iyye Sicillerinin en önemli kaynak olduğu gerçeği bütün Osmanlı tarih araştırmacıları tarafından önemle vurgulanmaktadır. Bu nedenle 91/1 numaralı Kayseri. Şer'iyye Sicili değerlendirilirken özellikle Osmanlı şehir tarihçiliği, iktisat tarihçiliği, hukuk tarihçiliği ve merkez-taşra ilişkilerinin yapısı hakkında bilgilere ulaşılması amaçlandı. Üç bölümden oluşan tezin giriş kısmında, kadılık kurumunun genel bir değerlendirmesi, Şer'iyye Sicillerinin ve özellikle 91/1 numaralı Kayseri Şer'iyye Sicili genel durumu ve transkripsiyonda takip edilen metotlarla ilgili bilgi verildi. Birinci bölümde belge özetleri, ikinci bölümde metin transkripsiyonu, üçüncü bölümde ise okunan belgelere göre Kayseri şehrinin idari, sosyal, iktisadi ve hukuki yapısı değerlendirildi. Sonuç olarak, çalışmamızda Kayseri 'deki mahalli hayat, halkın sosyo ekonomik, dini ve askeri durumu, hak ve adalet kavramlarına bakışı, Kayseri mahallerinin yapısı, çarşılardaki ticari hayat, merkezi ve taşra teşkilatlarının otoritesi hakkında aydınlatıcı bilgilere ulaşıldı. 1. Şer'iyye Sicili 2. Osmanlı 3. Belge 4. Kadı 5. Kayseri
Özet (Çeviri)
Transcription and evaluation of the number 91/1 Kayseri Judicial Records (Şer'iyye Sicili) Abstract In our study, we evaluated Kayseri' s administrative and economic situations, its social life, Muslim and non-Muslim relation, its public order and etc to the number 91/1 ( H. 1094/AC 1683) Kayseri Şer'iyye Sicili The fact that Şer'iyye Sicilis are significant resource for the history inquiries of Ottoman period, which is approximately covered 470 years from 15. th century to early of 20. th century, has been emphasized by all researchers of Ottoman history. Thus, in this study, we aimed to get knowledge about Ottoman city historiography, economic historiography, legal historiography and the constitution of center-provinces relations. In introduction of our study that consists of three parts, we gave general knowledge about evaluation of the kadıship institution, historical situation of Şer'iyye Sicilis and especially Kayseri Şer'iyye Sicili. Moreover, we gave the technical knowledge about method that we followed in the transcription of 91/1 Kayseri Şer'iyye Sicili. We exposed the summary of records in the first part and presented transcription of the text in the second part and evaluated the constitution of administrative, social, economic and legal in the city Kayseri to records that has been read in the third part. In consequence, we arrived illuminative knowledge about the local life in Kayseri, the situation of the residents in terms of administrative, religious and military, the conception of justice for people, the constitution of Kayseri's districts, business life in the markets, the authority of central and provincial institution. 1. Judicial Records 2. Ottoman 3. Document 4. Judge 5. Kayseri