Kronik Myelösiter Lösemi(KML)'li hastalarda mikronükleus analizi
  1. Tez No: 48412
  2. Yazar: DİLEK BAŞER (KOÇ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Genetik özellikli hastalıklarda hücresel instabiliteye eğilimin artabileceği bilinmektedir. Bu durum, indüksiyon uygulanan çalışmalarda gözlenebileceği gibi, spontan olarak da ortaya çıkabilmektedir. KML'nin, bir genetik hastalık olma özelliğinden yola çıkarak, bu hastalıktaki spontan genetik instabiliteyi, bir mutasyon tarama testi olan MN analizi ile araştırmaya; ayrıca, MN testinde uyguladığımız CB yöntemi ile, hastalığın proliferatif aktivitesini elde etmeye çalıştık. Bu amaçla yapılan çalışmamızda, 10 KML'li ilk tanı olgusu, MN ve binükleer hücre dağılımları yönünden incelenmişler, kendilerinin farklı olan hücreleri ve kontrol grubu ile karşılaştınlmışlardır. KML'li olgulara ilişkin çalışma örnekleri; kemik iliği, PHA'sız ve PHA'lı periferik kan örnekleri olup, olgularla yaş ve cinsiyet eşlemesi yapılan kontrol grubu çalışma örneği ise PHA'lı periferik kandır. Olguların MN sonuçlan değerlendirildiklerinde, kemik iliği, PHA'sız ve PHA'lı periferik kan örnekleri arasında istatistiksel fark çıkmamış ancak, her üç örneğin MN değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek çıkmıştır. Hücrelerin proliferatif aktivitelerine bir yaklaşım kazandıran binükleer hücre oranlan ise, olgulann kemik iliği ile PHA'sız periferik kan örnekleri arasında ve PHA'sız periferik kan ile PHA'lı periferik kan örnekleri arasında anlamlı bir fark göstermezken; kemik iliği ile PHA'lı kan örnekleri arasında istatistiksel olarak fark bulunmuş, kemik iliği binükleer hücre oralılarının, PHA'lı kan örnekleri değerlerinden düşük olduğu gözlenmiştir. 51Olgulara ilişkin her üç örneğin binükleer hücre değerleri, kontrol grubundan, istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde düşük çıkmıştır. Tüm olgu örneklerinde MN değerlerinin kontrol grubuna göre yüksek olması, KML'li hastalarda blastlann ve normal lenfositlerin instabiliteye eğilimlerinin arttığım düşündürmektedir. Diğer yandan olgulara ilişkin binükleer hücre oranlarının kontrol grubuna göre düşük çıkması, blastik hücre yoğunluğunun neden olduğu mitotik başarısızlıktan kaynaklanabileceği görüşüne ağırlık vermektedir. Bu çalışmada CB yöntemi ile uyguladığımız MN testi, diğer mutasyon tarama testleri olan kromozom analizi ve SCE'ye bir alternatif olup; kolay uygulanabilir, ucuz, güvenilir ve kısa sürede daha fazla hücreyi değerlendirebilir özelliklerinden dolayı, rutin sitogenetik çalışmalarda yararlanılabilecek bir değer taşımaktadır. Ahahtar kelimeler: -Micronükleus (MN) -Kronik Myelositer Lösemi (KML) -Sitokinetik Blok (CB) -Sitokalazin B (CytB) 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY There may be increasing of cellular unstability in genetic diseases both in induction or spontaneous conditions. Since, chronic myeloid leukemia (CML) is a genetic disease, we aimed to seek the genetic unstability of these cases by monitoring micronucleus analysis, a mutation screening test, and also the proliferative activities by applying the cytokinesis-blocked (CB) method. In this study, 10 CML cases at diagnosis, have been observed concerning their micronuclei (MN) frequencies and binuclear cell distributions in cultures. Both values were evaluated comparing different cell group with each other as well as to controls. The results of the MN cases did not show any statistically significant difference between bone marrow cultures and peripheral blood cultures with or without PHA samples. However, when compared to the control group all three study groups exhibited higher MN values in a statistically significant manner. Binuclear cell rates which represent the cellular proliferative activities while not showing any difference between bone marrow and peripheral blood without PHA cultures and, between peripheral blood cultures with PHA and without PHA were diffrent between bone marrow and peripheral blood cultures with PHA, lower on the side of bone marrow cultures. The binuclear cell values of each working pattern were lower than the controls. The increase in the MN frequencies in all working pattern of cases may be related to the increase in blastocytic and lymphocytic cellular unstability. On the other hand, decrease in binuclear cell rates in CML cases may be related to excessive density of blastic cells. MN analysis using CB methodology sets an alternative to other mutation screening tests like, chromosomal analysis and sister chromatid exchange. It is relatively less expensive, easy to apply, gives rapid results on the evaluation of higher number of cells in a reliable way. These features renders this method useful in the routine cytogenetic studies.