Ebû Bekir Eş-Şiblî' nin hayatı ve Dîvân'ının incelenmesi
The life of Abu Bakr Al-Shibli and analysis of his collected poems
  1. Tez No: 484160
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BAYAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tasavvuf tarihi kaynaklarında görüş ve düşünceleriyle olduğu kadar nispeten şiirleriyle de yer bulan, Cüneyd-i Bağdâdî'nin halifelerinden Ebû Bekir eş-Şiblî, tasavvufun tarikatlar devrinden önce yaşamıştır. Nesebi ve etnik kökeni bakımından Abbâsî saraylarında yetişmiş, iyi bir eğitim almış, sonunda bunların hepsini terk etmiş zühd ehli ilk Türk asıllı mutasavvıflardan biridir. Tasavvuf çevrelerinde eş-Şiblî' nin ismi anıldığında hemen akla gelen çetin mücahedelerle dolu zühd hayatı ve Allah sevgisine dayalı tasavvuf anlayışı, onun şairliğinden daha çok ön plana çıkmıştır. eş-Şiblî'nin dîvânı incelenerek ortaya koyulan bu çalışmayla bir nebze de olsa onun şairlik yönü yansıtılmaya çalışılmıştır. Arap diline ve şiirine hâkim olan eş-Şiblî'nin çeşitli vesilelerle söylediği şiirler, sonraki dönemlerde muhtelif tasavvuf kaynaklarında dağınık biçimde yer alırken günümüze yakın bir dönemde derlenerek bir dîvân hâline getirilmiştir. Bu çalışmayla onun şiirleri şekil ve içerik yönünden incelenmiştir. Böylece eş-Şiblî' nin Arap dili ve edebiyatı alanında da önemli bir yeri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Abu Bakır al-Shibli, who has one of the deputies of Cuneyd Baghdad-i and who find place in the history of sufism with his ideas and thoughts besides his poems lived before the sects period of Sufism. He grew up in Abbasid palaces with a good educational background but eventually, he left all these backgrounds and became one of the first Turkısh Sufis. As al-Shibli's name is mentionedin the circles of mysticism, the first things remembered are his love to Allah and his life, that is full of though intervations before his poems. In this study, Shibli's poetry was investigated to understand his poetship further. The poems of al-Shibli, who is an expert in the Arabic language and poetry and read these poems with various occasions, had taken place in various sufi sources dispersedly in later periods and were compiled in a period close to our day and turned into divan. It is aimed to study his poems in terms of content and literature in this study. Thus, it is revealed that he has an important place in the Arabic language and literature.