Temporomandibular eklem disfonksiyonlu ve asemptomatik bireylerin eklem morfolojilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaluation of temporomandibular joint morphology of the individuals with temporomandibular joint dysfunction and asymptomatic using cone beam computed tomography
- Tez No: 484180
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ MURAT AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, temporomandibular disfonksiyonu olan hastalar ile asemptomatik bireylerin, temporomandibular eklemlerinin kemik KIBT ile incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 200 asemptomatik birey ile 200 TMD'si olan hasta dahil edildi. Kondil pozisyonu, eminens yüksekliği, eminens eğimi, kondil şekli, fossa şekli, posterior diş kaybı 800 TME'nin KIBT imajları üzerinde değerlendirildi. Bulgular: Eminens eğimi, eminens yüksekliği, üst eklem boşluğu ve kondil genişliği değerleri disfonksiyon ve asemptomatik grupların her ikisinde de istatistiksel olarak erkeklerde kadınlardan daha fazlaydı. Asemptomatik ve disfonksiyon grupları arasında, eminens eğimlerinde, eminens yüksekliklerinde, ön eklem boşluğu, arka eklem boşluğu, ön eklem boşluğu/arka eklem boşluğu değerlerinde, kondil şekillerinde, fossa şekillerinde ve arka diş kayıplarında anlamlı farklılıklar bulundu. Disfonksiyon grubunda, yaş gruplarındaki eminens eğimi ve kondil genişliği değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, asemptomatik grupta istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardı. Sonuç: Bu çalışmada, dik bir eminens eğiminin, yüksek artiküler eminensin, posterior diş kaybının TMD'nin gelişmesi için predispozan faktör olduğu ve kondil pozisyonunun TMD ile ilişkili olabileceği sonucuna varıldı. Ayrıca bu çalışmadan elde edilen veriler, TME morfolojisinin radyolojik değerlendirilmesi için yararlı ve karşılaştırılabilir bir referans olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the bone components of temporomandibular joint between asymptomatic individuals and patients with temporomandibular dysfunction using CBCT. Material and method: 200 asymptomatic individuals and 200 patients with temporomandibular dysfunction were included in this study. Condylar position, eminence height, eminence inclination, condyle shape, fossa shape and, missing posterior teeth were assessed on the CBCT images of 800 temporomandibular joints. Results: The eminence inclination, eminence height, anterior joint space and condylar width values were statistically significantly higher in males than in females in both dysfunction and asymptomatic groups. Significant differences in anterior joint space, posterior joint space, anterior joint space/posterior joint space, eminence inclination, eminence height values, condyle shape, fossa shape and missing posterior teeth between asymptomatic and dysfunction group were found. While no statistically significant differences were found in the eminence inclination and, condylar width values between the age groups in the dysfunction group, there were statistically significant differences in the asymptomatic group. Conclusion: In this study, we concluded that a steeper eminence inclination, higher articular eminence and missing posterior teeth are predisposing factors for the development of TMD and condylar position are associated with TMD. Moreover, the data from this study could be a useful and comparable reference for the radiological assessment of TMJ morphology.