Temporomandibular eklem disfonksiyonunda ağrı, yaşam kalitesi ve psikolojik durum arasındaki ilişki
The relationship between pain, quality of life and psychological status in temporomandibular joint dysfunction
  1. Tez No: 468773
  2. Yazar: NAZIM TOLGAHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) olan bireylerde (semptomatik grup) ve TMED olmayan bireylerde (asemptomatik grup), ağrı, yaşam kalitesi ve psikolojik durum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Katılımcıların kişisel bilgileri kaydedildi. Temporomandibular eklem (TME), baş, boyun ve omuz ağrısı visuel analog skala (VAS, görsel analog skala (GAS)) ile değerlendirildi. Basınç ağrı eşiği algometre ile, mandibular hareketler cetvel ile, servikal eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile ölçüldü. Yaşam kalitesi SF-36 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (SF-36) ile, psikolojik durum Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile değerlendirildi. Semptomatik grupta, dominant çiğneme tarafı ile TMED'nin bulunduğu taraf arasında ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pain, quality of life and psychological status in individuals with temporomandibular joint dysfunction (TMJD) (symptomatic group) and non-TMJD individuals (asymptomatic group). Participants' personal information were recorded. Temporomandibular joint (TMJ), head, neck and shoulder pain were assessed by visual analogue scale (VAS). The pressure pain threshold was measured with an algometer, the mandibular movements with a ruler and the cervical range of motion (ROM) with a goniometer respectively. The quality of life was assessed by the SF-36 Quality of Life Scale (SF-36) and the psychological status by the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). In the symptomatic group, no relationship was found between the dominant chewing side and the TMJD side (p>0.05).