Temporomandibular eklem disfonksiyonu semptomu bulunan bireylerde etiyolojik faktörlerin araştırılması
Investigation of the etiological factors in individuals with temporomandibular joint dysfunction symptoms
- Tez No: 491887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu Semptomu Bulunan Bireylerde Etiyolojik Faktörlerin Araştırılması Bu çalışmanın amacı, en az bir tane temporomandibular eklem disfonksiyon (TMD) semptomu bulunan diş hekimliği öğrencilerinde TMD semptomlarının birbirleriyle ve etiyolojik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden araştırmamıza katılmaya gönüllü olan öğrenciler klinik muayeneden geçirilerek, ağrı, ses, atrizyon, deviasyon/defleksiyon varlığı veya radyografik değerlendirmede kondil morfolojisinde belirgin değişim (KMD) bulunması semptomlarından en az birine sahip 71 birey seçilmiştir. Bireyler yukarıda belirtilen beş temel semptomu gösterip göstermemelerine göre, semptom-pozitif ve semptom-negatif olmak üzere gruplara ayrılmış, her bir gruptaki semptom-pozitif ve semptom-negatif bireyler, cinsiyet ve diğer TMD semptomlarının varlığı açısından değerlendirilmiştir. Etiyolojik faktörlerin araştırılması amacıyla, overjet ve overbite ölçümleri yapılmış, Angle molar ilişki, prematür kontakt varlığı değerlendirilmiş, sefalometrik analiz yapılıp, psikolojik belirti tarama testi uygulanmış ve MPI ile kondil pozisyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the association of TMD symptoms with each other and with etiologic factors in dental students with at least one symptom of TMD (temporomandibular joint dysfunction). Kocaeli University Students who were volunteers to participate in the study were selected from 71 patients who had at least one of the symptoms of pain, joint sound, atrizyon, presence of deviation / deflection or presence of significant change in condylar morphology on radiographic evaluation. For this purpose, individuals were divided into groups, symptom-positive and symptom-negative, according to whether they showed the five basic symptoms mentioned above. Symptom-positive and symptom-negative individuals in each symptom group were assessed for the presence of other TMD symptoms and gender. In order to investigate the etiologic factors; Overjet and overbite measured, Angle molar relation and premature contact were assessed, cephalometric measurements were made, psychological symptom screening test was performed, and measurements made with the mandibular position indicator (MPI) were evaluated.