Two phase separation (oil and gas) in horizontal separator by inlet diverter plate in oilfield industry
Petrol endüstrisindeki giriş yönlendiricili ayrıştırıcıların kullanılmasıyla iki fazlı petrol ve gazın birbirinden ayrıştırılması
  1. Tez No: 484206
  2. Yazar: KARWAN KAMAL AZEEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, iki fazlı 3-Boyutlu karışık akış problemi CFD simülasyonu ile, modellenen bir ayraç düzeneğinde çeşitli şekil ve konumlardaki giriş ağızlarının ve farklı akış hızlarının ayrışma verimliliğine etkileri incelenmiştir. Bu simülasyonlarda iki farklı geometride saptırıcı plaka (düz ve tabak şeklinde), ayracın giriş ağzı üst ve yan konumlarda yerleştirilerek denenmiştir. Simülasyonlar ayrıca saptırıcı ile giriş ağzı arasında 100, 150 ve 200 mm mesafe olacak şekilde de incelenmiştir. Bunlara ilaveten, değişik akış hızları da (0.25, 0.5, 0.75 ve 1 m/s) sınanmıştır. CFD simülasyonu neticeleri bu değişkenlerin ayrışma oranına etkileri açısından değerlendirilmiştir. Üst ve yan giriş ağızlarına yerleştirilmiş plakalar için en yüksek ayrışma verimlilikleri, akış hızı 0.25 m/sn iken, düz saptırıcı ile, plaka ağza 200 mm mesafede iken sırasıyla %99.772 ve %98.315 olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar düz plakanın daha verimli ayrıştırma sağladığını göstermektedir. Genellikle akış hızını artırmanın ayrışma verimliliğine olumsuz etkisi olduğu görülmüş, dolayısıyla giriş ağzı akış hızı ile ayrışma verimliliği arasında negatif korelasyon olduğu değerlendirilmiştir. Son olarak, simülasyonlar saptırıcı plakanın giriş ağzına mesafesi ile ayrıştırma verimliliği arasında doğru orantı olduğunu göstermektedir. Çalışmada ayrıca ayrışma verimliliğinde küçücük bir iyileşmenin bile büyük ekonomik kazanç getirebileceği değerlendirilmiştir, dolayısıyla dikey petrol-benzin ayrıştırıcıların iç ve dış tasarımlarının önemine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this examination, two phase turbulent flow 3D simulation were carried out applying CFD software for analysing the effects of the location and shapes of inlet of diverter plate and different velocity on the separation efficiency. In this simulation, two different geometries straight and dish plate at different inlet at top and side inlet. The simulation was conducted for (100, 150 and 200mm) distance between the straight diverter plate and the inlet. In addition, four different velocities (0.25, 0.5, 0.75, and 1) m/s were employed. The CFD simulation outcomes were compared for evaluating the impact of these various parameters on the separation efficiency, best separation efficiency at the space between the top and side inlet and the straight diverter plate was 200 mm were 99.772 % and 98.315 % accordingly when velocity was 0.25 m/s. it can be conclude that the preferable separation was obtained by applying the straight plate. In general, it was observed that by increasing the velocity of the inlet the efficiency of separation was decreased. It was concluded that there are an inverse correlation between the inlet velocity and the separation efficiency. Simulations reveal that there are an inverse correlation between the inlet velocity and the separation efficiency and direct proportion between the distance and efficiency. This examination indicated that a tiny improvement in the efficiency of separation might save a lot of profit, therefore the internal and external design of horizontal oil-gas separators is significant.