Turbidimetrik ve nefelometrik kompleman tayin metodlarının karşılaştırılması
Coparision of turbidimetric and nephelometric methods for determination of complemans
  1. Tez No: 48421
  2. Yazar: DERYA VAROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada komplemanların tayininde kullanılan nefelometrik ve turbidimetrik immunokimyasal metodlardan elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. 50 kişide ölçtüğümüz C3 düzeyleri nefelometride 139.43 ± 39.05 mg/dl (Xort. ± Standart Sapma), turbidimetrede 113.40.± 31.61 mg/dl, C4 düzeyleri nefelometride 35.75 ±18.83 mg/dl, turbidimetiride 41.06 ±17.77 mg/dl olarak bulundu. Her iki parametre için de iki metod arasında anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY In this study, the result of nephelometric and turbidimetric immunnochemical methods used in determination of complements were compared. In 50 samples, C3 levels were found tobe 139 ±39.05 mg/dL ( X mean ± standart deviation) in nephelomety and 113 ±31.61 mg/dL in turbidimetry and C4 levels were found to be 35.75 ±18.83 in nephelometry and turbidimetry.