Karbon tetraklorür ile karaciğer hasarı oluşturulmuş sıçanlarda ellagik asit'in bazı apoptotik proteinlerin ifadesine etkisi
The effect of ellagic acid on some apoptotic proteins expression in liver of rats experimentally to made up damage with carbon tetrachloride
- Tez No: 484255
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ellagik asit (EA); özellikle karaciğer üzerinde koruyucu etkileri olan güçlü bir antioksidandır. Karbon tetraklorür (CCl4) ile sıçanlarda oluşturulan karaciğer hasarına karşı, EA'in koruyucu bir rolünün olup olmadığının araştırıldığı bu tez çalışmasında, 36 adet Wistar albino (n=36, 8 haftalık) sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 4 gruba ayrılmış ve her grupta 9 sıçan yer almıştır. Gruplar: (i) Kontrol Grubu: Standart diyet; (ii) EA Grubu: Standart diyet + EA verilen grup; (iii) CCl4 Grubu: Standart diyet + CCl4 verilen grup; (iv) CCl4 + EA Grubu: Standart diyet + CCl4 + EA verilen grup. Hayvanlar 8 hafta sonra dekapite edilerek karaciğer dokuları incelenmiştir. Karaciğer dokusunda kaspaz-3 ve bcl-2 ekspresyon düzeyleri Western blotlama tekniğiyle, lipit peroksidasyonu MDA (malondialdehit) analizleri ve katalaz düzeyi spektrofotometre ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ellagic acid (EA) is a strong antioxidant matter having protecting effect particularly on the liver. The aim of this study was to examine whether EA plays a protective role against the damage in the liver by administering carbon tetrachloride (CCl4) to rats. In study, 36 male Wistar albino (n=36, 8 weeks old) rats have been used. Animals were divided into four groups, and 9 rats involved in each group. The groups were: (i) Control Group: Standard diet; (ii) EA Group: Standard diet + EA; (iii) CCl4 Group: Standard diet + CCl4; (iv) CCl4 + EA Group: Standard diet + CCl4 + EA. After 8 weeks, the rats were decapitated and the liver tissue were examined. Hepatic tissue caspase-3 and bcl-2 expression levels were determined by Western blotting techniques, lipid peroxidation by MDA analysis and catalase level by spectrophotometer method.