Turbidimetrik ve nefelometrik immunglobulin tayin metodlarının karşılaştırılması
Comparision of turbidimetric and nephelometric methods for determination of immunglobulin
  1. Tez No: 48427
  2. Yazar: MUSTAFA CALAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Günümüzde İmmunoglobulinlerin tayininde kullanılan turbidimetri ve nefelometri metodları laboratuvarlarımızda uygulandı. Bu metodlardan hangisinin daha hassas olduğu, rutin ve klinik fayda açısından hangisinin daha kullanışlı olduğu, hangisinin seçileceği veya birbiri yerine kullanılıp kullanılamıyacağı araştırıldı. K.T.Ü. Farabi hastanesinin çeşitli servilerinde tedavi edilmekte olan 50 kişide IgA, IgG, IgM seviyeleri turbidimetrik ve nefelometrik metodlarla aynı anda çalışıldı. İki metodun ortalama değerleri her üç parametre içinde anlamlı düzeyde farklıydı. IgA, IgG ve IgM'nin iki metodla elde edilen ölçüm sonuçlan arasında anlamlı korelasyonlar bulundu. Korelasyon katsayıları (r) IgA için 0.921, IgG için 0.866 ve IgM için 0.588 idi. Nefelometrik metodun hassasiyeti(precision), yüksek düzeyler için sırasıyla IgA, IgG, ve IgM için (%CV) 0.23, 1.94"ve 3.05 düşük düzeyler için sırasıyla (%CV) 3.04, 1.50 ve 2.07 olarak bulundu ve turbidimetrik metodun hassasiyeti, yüksek düzey için sırasıyla IgA, IgG ve IgM için (%CV) 1.45, 3.27 ve 9.5 düşük düzeyler için sırasıyla (%CV) 15.79, 2.27 ve 9.98 olarak bulundu. Nefelometrik metodun doğruluğu (accuracy) IgA, IgG ve Ig M için sırasıyla (%CV) 1.04, 0.84 ve 0.40 turbidimetrik metodun doğruluğu için (%CV) değerleri sırasıyla 1.56, 46.7 ve 4.83 olarak bulundu. Nefelometrik metodun performansı karakteristiklerin turbidimetrik metodtan daha iyi bulunduğundan, pratikliği ve çabukluğuda gözönüne alınarak laboratuvarlarda tercih edileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turbidimetric and nefelometric methods nowadays used in the determination of immunoglobulins were employed in our laboratory Between these two methods. Which one is more sensitive, which is more useful from the point of serving as routine and whether one can be used in choice of other were investigated. In 52 patients hospitalized in various clinics of K.T.Ü. Farabi Hospital, IgA, IgG and IgM levels were studied of the some time using. Turbidimetric and nephelometric methods. The mean volues for an three parameters in two methods were (significantly)different. Between the results two methods for IgA, IgG and IgM, significant correlations were found. The correlation coefficients (constants) (r) for IgA, IgG and IgM 0.925, 0.866 and 0.588, respectively. The precision of nephelometric method for high levels (CV%)were 3.04, 1.50 and 2.08 for IgA, IgG and IgM, respectively. The precision of turbidimetric method for high levels (CV%) were 1.45, 3.27 and 9.5 and for low levels (CV%)15.71, 2.27 and 9.95 for IgA, IgG and IgM, respectively. The accuracy of nephelometric method for IgA, IgG and IgM were 1.04, 0.84 and 0.40 and that of turbidimetric method for IgA, IgG and IgM were 1.56, 4.67and 4.83 respectively. For it's better performance characteristig and being practice and fast, nephelometry was shown to be more preferable compaired to turbidimetry.