Nefrotik sendromlu çocuklarda kan lipid ve bazı antioksidan vitamin düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 48428
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZELİHA BÜYÜKBİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
78 On the contrary, HDL-cholesterol and ascorbic acid levels were significantly lower than controls. Key Words : Nephrotic syndrome, Vitamin E, Ascorbic acid, P-carotene, lipid.75 ÖZET Son yıllarda nefrotik sendromda kompleks ve karekteristik lipid- lipoprotein bozuklukları saptanmıştır. Söz konusu lipid bozukluklarının patogenezinin anlaşılmasında da oldukça ilerlemeler kaydedilmiştir. Hiperlipidemi nedeni ile nefrotik sendromlu hastalarda ateroskleroz ve kardiovasküler hastalık riskinin arttığı düşünülmektedir. Ancak bu riskin gerçek olup olmadığı ve boyutları henüz açıklığa kavuşturulmuş değildir. Vitamin E, askorbik asit ve b-karoten başlıca antioksidan vitaminler olarak bilinmekte ve ateroskleroz ile kardiovasküler hastalıklarda koruyucu olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışma, nefrotik sendromlu çocuk hastalarda serum total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve VLDL-kolesterol ve vitamin E, askorbik asit, b-karoten düzeyleri incelenmiştir. İstatiksel değerlendirmede serum total kolesterol, trigliserit, LDL, VLDL- kolesterol, vitamin E ve Ş-karoten düzeylerinde kontrollere göre istatiksel olarak anlamlı artmalar kaydedilmiştir. Buna karşın, HDL- kolesterol ve askorbik asit düzeylerinin kontrollere oranla daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In recent yaers, complex and characteristic lipidlipoprotein abnormalities in the nephrotic syndrome has been described, and there has been considerable progress in understanding the potential pathogenesis of these lipid abnormalities. It is conceivable that patients with the nephrotic syndrome would have an increased risk of atherosclerosis and cardiovascular disease because of the hyperlipidemia. Whether this risk is real and, if so, its magnitute, remain controversial. Vitamin E, ascorbic acid and p-carotene have been know as the major antioxydant vitamins and may protect agains atherosclerosis and cardiovascular disease. In the present study, we examined serum total cholesterol, triglyceride, VLDL, HDL, LDL-cholesterol and vitamin E, p-carotene, ascorbic acid levels in pediatric patientes with nephrotic syndrome. In statistical evaluation serum total cholesterol, triglyceride, VLDL, LDL- cholesterol, vitamin E and P-carotene levels in nephrotic syndrome (n=10) were significantly higer than controls (n=6).78 On the contrary, HDL-cholesterol and ascorbic acid levels were significantly lower than controls. Key Words : Nephrotic syndrome, Vitamin E, Ascorbic acid, P-carotene, lipid.