Tavşan karaciğerinde GST enziminin saflaştırılması GST enzimi ile nitrozolu bleşiklerden dimetilnitrozaminle etkileşiminin in-vitro olarak incelenmesi
Purification of GST enzyme from rabbit liver and in vitro assay of GST enzyme with nitrosol compaund dimetilnitrozamine
- Tez No: 48430
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVTAP BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada detoksifikasyon işlemlerinde görev alan GST, tavşan karaciğerinden saflaştınlıp, enzim kinetikleri çalışıldı. Ayrıca doğayı kirletici bir kimyasal olan DMNA'nin GST enzimiyle etkileşimi incelendi. Enzim saflaştırma işlemlerinde tavşandan karaciğer dokusu alınıp, sırasıyla şu basamaklar uygulandı: 1- DEAE-selluloz kromatografi 2- Amonyum sülfat çöktürmesi 3- Dializ 1 4- CM-sellüloz kromatografi 5- Dializ 11 6- Hidroksiapatit kromatografi Buradan elde edilen numune, saf enzim kaynağı olarak kullanıldı. GST enzim aktivitesinin ölçülmesi için enzimin katalizlediği gultatyon ile 1-kloro 2,4-dinitrobenzen etkileşme tepkimesi spektrofbtometrik olarak incelendi. Saflaştırma işlemlerinin sonucunda başlangıçtaki spesifik aktiviteyi 29 kez artırıldı. GST enziminin Km değeri 600 uM, Vmax değerini 4.0 U/mg protein olarak bulundu.GST enzimini ile DMNA etkileşimi sonucunda Km ve Vmax değerleri sırasıyla: 2.5 mM DMNA ile Km değeri 600 uM, Vmax değeri 3.45 U/mg protein. 5.0 mM DMNA ile Km değeri 600 uM, Vmax değeri 2.86 U/mg protein. 10.0 mM DMNA ile Km değeri 600 uM, Vmax Değeri 2.04 U/mg protein Bu çalışmaların sonucunda DMNA'nin GST enzimini nonkompatatif olarak inhibe ettiği görüldü. 37
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT In this study, Glutathione S-transferase (GST) which plays major role in detoxification, was purified. Enzyme kinetics and interaction between GST and di- methyl-nitrozamine (DMNA) were investigated in rabbit liver. Rabbit liver has taken and followed processes were applied; 1- DEAE- cellulose chromatography 2- NH4S04 precipitation 3- Dialysis I 4- CM- cellulose chromatography 5- Dialysis II 6- Hydroxylapatite chromatography The sample was used as a pure GST source. GST activity was measured as an interaction reaction of GST with l-chloro-2-4-dinitrobenzene that catalyzed by GST using spectrophotometer specific activity of GST was improved by 29 fold with purification process. Km of GST enzyme's was 600 uM, while Vmax was 4 U/mg protein. Interaction experiments of GST with DMNA gave values that were; 600uM and 3.45 U/mg protein with 2.5mM DMNA, 600uM and 2.86 U/mg protein with 5mM DMNA, 600uM and 2.04 U/mg protein with lOmM DMNA, respectively. These experiments showed that GST was inhibited as a non-competitively by DMNA 38