Atrofin sülfat içeren karışımlarda bileşenlerin spektrofotometrik yöntemlerle miktar tayinleri ve bu yöntemlerin farmasötik preparatlara uygulanması
  1. Tez No: 48429
  2. Yazar: ERDAL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYYAZ ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
-199- their spectra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 3. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture: 3.1 In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture, simultaneous determination of these two compounds were realized without needing preliminary separation procedure by measuring the dA/dA, values in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0.1N NaOH (1:1) at 305.5 nm for atropine sulphate and at 329.8 nm for papaverine hydrochloride. 3.2. The determination of atropine sulphate and papaverine hydrochloride in their binary mixture were also performed by reading the signals at 256.651 nm for atropine sulphate and at 270.546 nm for papaverine hydrochloride in the first derivative spectra of their spactra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 4. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride + phenobarbital mixture the quantitation of these three drugs were performed by reading the dA/dX values at 305.5 nm for atropine sulphate, at 329.8 nm for papaverine hydrochloride and at 261.1 nm for phenobarbitale in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0,1 N NaOH (1:1) by zero-crossing technique and using regression equations. In all the methods developped by us; mean recoveries and relative standart deviations of the methods, correlation coeffients in regression equations and the concentration ranges in which the Beer's law is valid were assessed.-195- 1.4. Karışımın metanol - İN H2SO4 (10:20) içerisindeki çözeltisinin 8. derece spektrumunun atropin sülfat için difenoksilat hidroklorürün spektrumuna, difenoksilat hidroklorür için ise atropin sülfat spektrumuna bölünerek elde edilen spektrum oranları spektrumunun 2. türevinde 271.0 nm'de difenoksilat hidroklorür için 262.2 nm'de atropin sülfat için analitik sinyaller okunarak miktar tayinleri yapılmıştır. 1.5. Atropin sülfat + difenoksilat hidroklorür karışımında bileşenlerin miktar tayini için geliştirilen yöntemler bu karışımı içeren LOMOTIL® tablete uygulanmış ve uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. 2. Atropin sülfat + morfin hidroklorür karışımında: 2.1. Vierordt yöntemiyle sulu çözeltilerdeki maksimum absorpsiyon yaptıkları 257.3 nm ve 284.8 nm'deki A, değerleri hesaplanarak iki bilinmeyenli iki denklem yardımıyla karışımdaki atropin sülfat ve morfin hidroklorür miktarları tayin edilmiştir. 2.2. Modifiye Vierordt yöntemi ile 2.1'de hesaplanan A, değerleri ve a, b ve m parametreleri hesaplanarak formülde yerine konulmak sureti ile atropin sülfat ve morfin hidroklorürün miktar tayini yapılmıştır. 2.3. Karşımın sulu çözeltisinin 1. türev spektrumunda 260.8 nm'de atropin sülfat için ve 244.7 nm'de morfin hidroklorür için dA/dA, değerleri okunarak bir ayırma işlemi gerekmeksizin miktar tayinlerinin yapıla bileceği bulunmuştur. 2.4. karışımda atropin sülfat tayini için sulu çözeltilerinde morfin hidrokorürün spektrumuna bölünerek, morfin hidroklorür tayini için ise atropin sülfat spektrumuna bölünerek hazırlanan spektrum oranları spektrumunun 1. türevinde 255.870nm'de atropin sülfat için, 273.623 nm'de morfin hidroklorür için analitik sinyaller okunarak madde miktarları tayinedilmiştir.-198- 1.4. The simultaneous determination of atropine sulphate and diphnoxylate hydrochloride were realized by using spectra ratio derivative spectrophotometry. In this procedure, signals were reads at 271.0 nm for diphenoxylate hydrochloride and 262.2 nm for atropine sulphate in the first derivative spectra of the spectra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisior in another's determination in the mixture. 1.5. All the methods developped for the determination of active ingredients in atropine sulphate + diphenoxylate hydrochloride mixture were applied to a tablet preparation containing this mixture and the results were found well agreed with each other. 2. In atropine sulphate + morphine hydrochloride mixture: 2.1. Simultaneous determination of these two drugs were realized using by Vierordt's method by calculation of A, values at 257.3 nm and 284.4 nm, Xmax of their solution in distilled water, and dissolving the two equations with two unknow. 2.2. Simultaneous determination of atropine sulphate and morphine hydrchloride were also performed by using modified Vierordt's method by using same parameters in Vierordt's methods, and the other parameters and dissolving the equations required in this methods: 2.3. The quantitation of atropine sulphate and morphine hydrochloride in their binary mixture without any separation procedure were realized by reading the dA/dA, values in the first derivative spectra of the mixture in distilled water at 260.8 nm for atropine sulphate and 244.7 nm for morphine hydrochloride. 2.4. The determination of atropine sulphate and morphine hydrochloride in their binary mixture were also performed by measuring the signals at 255.870 nm for atropine sulphate and at 273.623 nm for morphine hydrochloride in first derivative spectra of
Özet (Çeviri)
-199- their spectra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 3. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture: 3.1 In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture, simultaneous determination of these two compounds were realized without needing preliminary separation procedure by measuring the dA/dA, values in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0.1N NaOH (1:1) at 305.5 nm for atropine sulphate and at 329.8 nm for papaverine hydrochloride. 3.2. The determination of atropine sulphate and papaverine hydrochloride in their binary mixture were also performed by reading the signals at 256.651 nm for atropine sulphate and at 270.546 nm for papaverine hydrochloride in the first derivative spectra of their spactra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 4. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride + phenobarbital mixture the quantitation of these three drugs were performed by reading the dA/dX values at 305.5 nm for atropine sulphate, at 329.8 nm for papaverine hydrochloride and at 261.1 nm for phenobarbitale in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0,1 N NaOH (1:1) by zero-crossing technique and using regression equations. In all the methods developped by us; mean recoveries and relative standart deviations of the methods, correlation coeffients in regression equations and the concentration ranges in which the Beer's law is valid were assessed.-198- 1.4. The simultaneous determination of atropine sulphate and diphnoxylate hydrochloride were realized by using spectra ratio derivative spectrophotometry. In this procedure, signals were reads at 271.0 nm for diphenoxylate hydrochloride and 262.2 nm for atropine sulphate in the first derivative spectra of the spectra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisior in another's determination in the mixture. 1.5. All the methods developped for the determination of active ingredients in atropine sulphate + diphenoxylate hydrochloride mixture were applied to a tablet preparation containing this mixture and the results were found well agreed with each other. 2. In atropine sulphate + morphine hydrochloride mixture: 2.1. Simultaneous determination of these two drugs were realized using by Vierordt's method by calculation of A, values at 257.3 nm and 284.4 nm, Xmax of their solution in distilled water, and dissolving the two equations with two unknow. 2.2. Simultaneous determination of atropine sulphate and morphine hydrchloride were also performed by using modified Vierordt's method by using same parameters in Vierordt's methods, and the other parameters and dissolving the equations required in this methods: 2.3. The quantitation of atropine sulphate and morphine hydrochloride in their binary mixture without any separation procedure were realized by reading the dA/dA, values in the first derivative spectra of the mixture in distilled water at 260.8 nm for atropine sulphate and 244.7 nm for morphine hydrochloride. 2.4. The determination of atropine sulphate and morphine hydrochloride in their binary mixture were also performed by measuring the signals at 255.870 nm for atropine sulphate and at 273.623 nm for morphine hydrochloride in first derivative spectra of-199- their spectra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 3. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture: 3.1 In atropine sulphate + papaverine hydrochloride mixture, simultaneous determination of these two compounds were realized without needing preliminary separation procedure by measuring the dA/dA, values in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0.1N NaOH (1:1) at 305.5 nm for atropine sulphate and at 329.8 nm for papaverine hydrochloride. 3.2. The determination of atropine sulphate and papaverine hydrochloride in their binary mixture were also performed by reading the signals at 256.651 nm for atropine sulphate and at 270.546 nm for papaverine hydrochloride in the first derivative spectra of their spactra ratio spectrum obtained by using their spectra as divisor in another's determination. 4. In atropine sulphate + papaverine hydrochloride + phenobarbital mixture the quantitation of these three drugs were performed by reading the dA/dX values at 305.5 nm for atropine sulphate, at 329.8 nm for papaverine hydrochloride and at 261.1 nm for phenobarbitale in the first derivative spectra of the solution of the mixture in methanol - 0,1 N NaOH (1:1) by zero-crossing technique and using regression equations. In all the methods developped by us; mean recoveries and relative standart deviations of the methods, correlation coeffients in regression equations and the concentration ranges in which the Beer's law is valid were assessed.