Effects of acrylamide and resveratrol on rabbit liver and kidney antioxidant enzymes
Akrilamid ve resveratrolün tavşan karaciğer ve böbrek antioksidan enzimleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 255261
  2. Yazar: ÇİĞDEM KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARINÇ, YRD. DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Resveratrol kırmızı şarapta bulunan antioksidan ve antikarsinojen özellikleri olan ümit vadeden, doğal bir polifenolik maddelerden biridir. Ancak, resveratrolün antioksidan enzimler üzerine etkisini araştıran in vivo çalışmalar yeterli değildir. Bu çalışmada, biz ilk kez akrilamid uygulanmış ve kontrol tavşanların karaciğer ve böbrek antioksidan enzimleri ve oksidatif stress işaretçileri üzerine resveratrolün etkisini araştırdık.Çalışmada, akrilamid ve resveratrol Yeni Zellanda türü erkek tavşanlara farklı doz ve durumlarda ayrı ayrı uygulanmıştır. Ayrıca, akrilamid ve resveratrolun ortak etkilerini araştırmak için her ikisi birlikte uygulanmıştır. GPx aktivitesini akrilamid karaciğerde anlamlı bir şekilde düşürürken (1.24-kat), resveratrol ve akrilamidin birlikte uygulanması bu aktiviteyi anlamlı şekilde artırmıştır (1.20 ? 1.40-kat). Ayrıca, resveratrolün yalnız verilmesi GPx aktivitesini böbrekte anlamlı şekilde artırmıştır (~1.37-kat). Resveratrolün iki faklı dozu GR aktivitesini tavşan karaciğerinde anlamlı şekilde artırmasına karşın, akrilamid ve birlikte uygulama bunu değiştirmemiştir. GSH miktarı, tavşan karaciğer ve böbreğinde akrilamid uygulaması ile yaklaşık 1.6 kat düşerken, bu resveratrol uygulaması ile birlikte normal seviyeye geri döndürülmüştür. Ayrıca, akrilamid uygulaması SDH aktivitesini tavşan kan serumunda (1.68-kat) ve karaciğerinde (1.27-kat) artırmıştır. Bunun aksine, resveratrol ve akrilamidin birlikte uygulaması bu aktiviteyi normal seviyesine getirmiştir. Bunun yanısıra, tek doz 100 mg/kg b.w. resveratrol uygulaması SDH aktivitesini (3.13-kat) düşürmüştür. Buna ek olarak, katalaz aktivitesi ve MDA seviyesi resveratrol, akrilamid ve her ikisinin ortak uygulaması araştırılan organlar üzerine etki göstermemiştir.Bunun yanısıra, ALT ve AST dışında önemli bir karaciğer hasarı işaretçisi enzim olan sorbitol dehidrogenaz daha önce araştırılmamış olan substrat, kofaktör ve enzim konsantrasyonu açısından karakterize edilmiş ve tavşan karaciğerinde sırasıyla 200 mM, 141 µM ve 0.5 µL olarak bulunmuştur. Ayrıca, Yeni Zellanda tavşanlarında Km ilk kez 55,5 mM olarak hesaplanmıştır.Bunlara ek olarak, resveratrolün GST aktivitesi üzerine etkisi in vitro olarak araştırılmıştır. Resveratrolün sitozolik GST enzimi için CDNB substratına gore 175 µM Ki değeri ile yarışmasız inhibitor olduğu gösterilmiştir. Öte yandan, resveratrolün sitozolik GST enzimi için GSH substratına göre 55 µM Ki değeri ile yarışmalı inhibitor olduğu gösterilmiştir.Bu çalışma, resveratrolün tavşan karaciğer ve böbreğinde hem antioksidan enzim aktivitelerini hem de enzimatik olmayan antioksidanları artırdığını gösteren ilk çalışmadır. GPx, GR, SDH aktiviteleri ve GSH değeri sonuçları, resveratrolün akrilamidle indüklenen renal ve hepatotoksisitede koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, kanser gibi oksidatif stres kaynaklı hastalıklarda resveratrol iyileştirici amaçlı kullanılabilir. Ancak, resveratrolün akrilamid toksisitesinde koruyucu etkisini ve vücutta biyoyararlanımını tanımlamak için ileri çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is one of the promising naturally occurring polyphenolic compound found in red wine having antioxidant and anti-carcinogenic properties. However, in vivo studies investigating the effects of resveratrol on antioxidant enzymes are limited. In the present study, we investigated, for the first time, the influence of resveratrol on liver and kidney antioxidant enzymes and oxidative stress markers in acrylamide treated and control rabbits.New Zealand male rabbits were treated with acrylamide and resveratrol, separately in two different doses and conditions. Their combined effects were also investigated. While, acrylamide treatment significantly decreased the glutathione peroxidase (GPx) activity in liver (1.24-fold), it was significantly increased (1.20 ? 1.40-fold) by combined effect of resveratrol and acrylamide in liver and kidney. Furthermore, alone resveratrol administration increased (~1.37 ? fold) GPx activity in kidney. Although, glutathione reductase (GR) was found to be significantly increased (~1.30-fold) in two different dose of resveratrol treated rabbit liver, it was not changed in acrylamide and their combined treatments. Despite, glutathione (GSH) content was decreased around 1.6 fold as a result of acrylamide treatment in rabbit liver and kidney cytosols, GSH level was returned to normal levels by resveratrol tretment in rabbit liver and kidney. Furthermore, acrylamide treatment significantly increased the SDH activity in blood serum (1.68-fold) and in liver (1.27-fold) with respect to control. On the other hand, resveratrol treatment brought this activity nearly normal level in acrylamide treated rabbits.. Besides, sorbitol deydrogenase (SDH) was found to be decreased (3.13-fold) significantly in rabbit liver cytosol as a result of single dose of 100 mg/kg b.w. resveratrol treatment. Moreover, catalase activity and MDA level were not affected from either resveratrol or acrylamide and with their combination effect in investigated rabbit organs.An important liver damage marker enzyme other than ALT and AST, SDH was characterized in terms of substrate, cofactor and enzyme concentration in rabbits which have been not investigated before and found to be 200 mM, 141 µM and 0.5 µL, respectively in rabbit liver. Furthermore, the Km value was first calculated in liver of New Zealand rabbits as 55,5 mM.In addition to these, in vitro effects of resveratrol on GST activity was also studied throughout this study. Resveratrol was shown to be a noncompetitive inhibitor for liver cytosolic GST against substrate CDNB with Ki of 175 µM. On the other hand, resveratrol was shown to be a competitive inhibitor for liver cytosolic GST against substrate GSH with Ki of 55 µM.The results of the present study have demonstrated for the first time that resveratrol induced some of the antioxidant enzyme activities and as well nonenzymatic antioxidants in rabbit liver and kidney. The results of GPx, GR, SDH activities and GSH level have also suggested that resveratrol may have protective effects on acrylamide induced hepatoxicity and renal toxicity. Therefore, it may be a therapeutic approach for the oxidative stress-related diseases such as cancer. However, further in vivo studies are required to clarify the effect of resveratrol on both acrylamide-induced toxicity and bioavailability in the body.