Hafif sportif uçak tasarımı ve üretimi
Light sport aircraft design and production
- Tez No: 484316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFÜ NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Üniversitemizin 1906 HAF.1906.14.001 numaralı,“İki Kişilik Sportif Uçak Tasarımı ve Prototip Üretimi”projesi kapsamında, tasarım ve üretim çalışmaları yürütülen, DOĞAN genel havacılık uçağına ait, kavramsal tasarım, performans analizi ve aerodinamik tasarım çalışmaları gerçekleştirilmiş, endüstriyel tasarım ve üretim çalışmaları özetlenmiştir. Uluslararası düzeyde rekabetçi, yenilikçi ve sürdürülebilir üretime sahip bir uçak olması hedeflenen DOĞAN'ın, kavramsal tasarım çalışmalarında, sektörün mevcut durumu ve gelişim çizgileri incelenmiş, genel havacılık uçaklarının tasarım kıstaslar tartışılmış ve DOĞAN'ın performans hedefleri belirlenmiştir. Azami kalkış, paralı yük ve yakıt kütlesi belirlenen DOĞAN'ın, performans analizi çalışmaları kapsamında, tasarım hedeflerini karşılayacak kanat alanı ve motor gücü belirlenmiştir. Aerodinamik tasarım çalışmaları kapsamında kanat ve kuyruk geometrileri, kanat ve kuyruğun birbirlerine ve gövdeye göre konumları belirlenmiş ve aerodinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Endüstriyel tasarım sürecinde, otomotiv sektöründe deneyimli tasarımcılar ile birlikte, yenilikçilik, konfor ve ergonomik beklentileri karşılamak üzere eskiz ve bilgisayar destekli modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sürdürülebilirliğin temel kıstas kabul edildiği DOĞAN projesinde, modern kompozit malzemeler ile sürdürülen üretim çalışmaları, üniversitemiz bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM) Kompozit Atölyesinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz için bir ilk olan DOĞAN projesinde, etkin üniversite sanayi işbirliklerinin kurulması için azami çaba gösterilmiştir. Projenin devam çalışmalarında DOĞAN'ın sertifikasyonu ve seri üretimi hedeflenmekte olduğu için, tüm tasarım ve üretim çalışmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile uyumlu biçimde yürütülmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi için önemli bir çalışma olan bu projenin, ülkemizde uçak tasarımı, üretimi ve sertifikasyonu çalışmalarına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, conceptual design, performance analysis and aerodynamic design studies are achieved, industrial design and production studies have been summarized of DOĞAN general aviation aircraft project which is design and production studies were carried out within the scope of the 1906 HAF.1906.14.001 numbered project of our university. In conceptual design studies of DOĞAN, which is aimed to be an internationally competitive, modern and sustainable production aircraft, examined the sportive aircraft sector, discussed the design criteria of general aviation aircraft and determined the performance targets. Within the scope of performance analysis studies of DOĞAN, where maximum take off and useful load masses are determined, the wing area and engine power to meet the design targets have been determined. In aerodynamic design studies, wing and tail geometry, wing and tail position with respect to each other and body were determined and aerodynamic analyses were carried out. In the industrial design process, together with experienced designers in the automotive sector, work was undertaken and sketches and computer aided modeling studies were carried out to meet innovation, comfort and ergonomic goals. Production studies carried out with modern composite materials at the DOĞAN project, where sustainability is accepted as a basic criterion, are realized at the Composite Workshop of Aerospace Technologies Application and Research Centre (UZAYTEM) in our university. At the DOĞAN project, which is a first for our country, the maximum effort has been made to establish effective university industry collaborations. All design and production activities are carried out in compliance with the Turkish Directorate General of Civil Aviation (DGCA), as DOĞAN certification and serial production are targeted in the on going work of the project. We believe that this project, which is an important work for Ondokuz Mayıs University, will contribute to the study of aircraft design, production and certification in our country.