Sürdürülebilir gelişim ve çevre korumada yeşil enerji kaynaklarının rolü: Türkiye değerlendirilmesi
Sustainable development and the role of green energy resources in environmental growth: Turkey evaluation
- Tez No: 484317
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMİHAN DANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji üretiminin ve tüketiminin sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde gerçekleştirilmesi, günümüzün en önemli hedeflerinden birisi olmuştur. Sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirebilmek için yeşil enerji, hem sanayide hem de, yerel uygulamalardaki enerji ihtiyacını karşılamada önemli rol oynayabilir. Bu nedenle, bir ülkedeki sürdürülebilir kalkınma politikalarının amacına ulaşması için yeşil enerji stratejileri ve teknolojilerinin geliştirilmesine ve kullanılmasına öncelik verilmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakabilmek için enerjinin kalıcı çevresel tahribatlara yol açmadan ve ekolojik dengeyi bozmadan üretilmesi ve kullanılmasıdır. Yeşil enerji kaynaklarının ve teknolojilerinin yaygın kullanımı, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerdeki enerji sektöründeki sürdürülebilirlik için önemlidir. Bu çalışmada, ülkemizin potansiyeli gösterilip, değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The realization of energy production and consumption within the framework of sustainable development has been one of the most important goals of our time. Green energy can play an important role in meeting the energy needs of both industrial and local applications in order to achieve sustainable development. For this reason, priority should be given to the development and use of green energy strategies and technologies in order to achieve the goal of Sustainable Development policies in a country. Sustainable development is the use of energy without causing permanent environmental degradation, without harming the ecological balance and leaving it healthy for future generations. The widespread use of green energy resources and technologies is important for sustainability in the energy sector both in developing and developed countries. In this study, the potential of our country is shown and evaluated.