Türkiye'de üretilen özel balların biyoaktif özellikleri
Bioactive properties of medical honeys in Turkey
- Tez No: 484335
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de üretilen tıbbi balların biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada toplam 48 bal numunesi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çiçek balları; akasya, ayçiçek, narenciye, lavanta, kişniş, sütleğen, ormangülü, kestane, keçiboynuzu, kekik, kanola, ıhlamur, kabak, hayıt, çörekotu, devedikeni ballarıdır. Salgı balları ise çam ve meşe ballarıdır. Bal örneklerinin polen analizi yapılarak polen içerikleri tespit edilmiştir. Balların toplam fenolik madde içeriği Folin Ciocalteu metodu ile belirlenmiştir ve akasya, ayçiçeği, çam, çörek otu, hayıt, ıhlamur, kabak, kanola, keçiboynuzu, kekik, kestane, kişniş, lavanta, meşe, narenciye, ormangülü, sütleğen ve devedikeni ballarında sırasıyla 103.56; 110.17; 192.30; 170.39; 190.12; 106.47; 116.89; 75.60; 70.60;153.39; 158.25; 212.06; 118.92; 145.12; 209.00; 97.47; 165.35; 153.04; 108.73GAE/100 g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
I was a imed to determine bioactive properties of special honeys produced in Turkey, in thisstudy. A total of 48 honey samples were used in thestudy. Flower honeys were acacia, sunflower, narenciye, lavandula, coriander, spurge, rhododendron, chestnut, carob, thyme, canola, linden, pumpkin, chastetree, blackseed, thistle honeys. Honeydewhoneyswerepineandoakhoneys. Melissoplaynologicalanalysis of honey samples were carried out to determine the polen contents. The total phenoliccontent of honey was determined by Folin Ciocalteu method and determined as 103.56; 110.17; 192.30; 170.39; 190.12; 106.47; 116.89; 75.60; 70.60;153.39; 158.25; 212.06; 118.92; 145.12; 209.00;97.47; 165.35; 153.04; 108.73GAE/100 gforacacia, sunflower, pine, multifloral, blackseed, chastetree, linden, pumpkin, canola, carob, thyme, chestnut, coriander, lavandula, oak, citrus, rhododendron, spurge andt histle honeys, respectively.