Polimer çözeltilerin negatif basınç altında, faz geçiş noktası (crossing point) ve civarındaki global faz diyagramları
Global phase diagrams under the negative pressure of polymer solutions at and near the crossing points
  1. Tez No: 484349
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çoğu araştırmacılar için basınç sadece pozitif bir niceliktir, oysa negatif basınç durumları mevcuttur. Bu durumlar yarı kararlı oldukları için, mevcut ve ulaşılabilir olmalarına rağmen sanki yoklar veya ulaşılamazlar gibi hesaplamalarda göz ardı edilmişlerdir. Bu tezde, pozitif ve negatif basınç altında polimer çözeltilerin faz geçiş noktası ve civarındaki kritik çizgilerini ve global faz davranışlarını Flory-Huggins Tompa modelini kullanarak inceledik. Faz geçiş noktası, iki kritik çizginin buluşup yer değiştirdiği karakteristik bir kesişim noktasıdır. Değişik zincir uzunluğu faktörleri ve sistem parametreleri için sonuçlar yoğunluk-yoğunluk (x1- x2), basınç-sıcaklık (P-T) ve sıcaklık-yoğunluk (T-x) düzlemlerinde gösterildi. Ayrıca P-T diyagramları, Scott ve van Konynenburg ikili faz diyagram sınıflandırılmasına göre tartışıldı. Zincir uzunluğu arttıkça faz geçiş noktasının alçak basınç bölgesine doğru kaydığı ve zincir uzunluğu faktörü r=15 olduğunda ise negatif basınç bölgesinde yer aldığı bulundu. Ayrıca çizimlerimizin tip II'den tip III'e, tip II'den tip IV'e ve tip IV'den tip II'ye negatif basınç altında faz geçişlerine karşılık geldiği bulundu.
Özet (Çeviri)
For most researchers, pressure can be only a positive quantity, whereas negative pressure states exist. Since these states are metastable, they are ignored in calculations as if they were not available or inaccessible although they exist and can be accessed. In the thesis, we have investigated the critical lines and global phase behaviors of polymer solutions at the crossing point and around its vicinity by using Flory-Huggins Tompa model, for positive and under the negative pressure, values. The crossing point is a characteristic intersection point at which two critical lines meet and exchange branches. The results are displayed for various chain length factors and system parameters in the density-density (x1-x2), pressure-temperature (P-T) and temperature-density (T-x) planes. Furthermore, the P-T diagrams are discussed in accordance with the Scott and van Konynenburg binary phase diagram classification. We have found that the crossing point shifts to the low pressure region as the chain length increases and it is found in the negative pressure region when the chain length factor becomes r = 15. We have also found that our plots correspond to the phase transitions from type II to type III, from type II to type IV, from type IV to type II under the negative pressure region.