Negatif basınç altındaki polimer çözeltilerin kesişim noktası ve civarında kritik faz davranışları
Critical phase behaviours under the negative pressure of the polymer solutions at and near the crossing points
- Tez No: 493611
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çoğu bilim adamları için basınç kavramı negatif olamaz. Negatif basınç durumları, yarıkararlı durumlardır ve bu yüzden yanlışlıkla hesaplamalardan atılmışlar ve sanki yoklar veya ulaşılamaz durumlar gibi deneylerden de ihmal edilmişlerdir, oysa mevcut ve ulaşılabilir durumlardır. Bu tezde, pozitif ve negatif basınç altında polimer çözeltilerin kesişim noktası (aslında matematiksel çift nokta) ve civarındaki kritik çizgilerini ve kritik faz davranışlarını polimer karışımlar için Flory-Huggins Tompa modelini kullanarak inceledik. Kesişim noktası, iki kritik çizginin buluşup yer değiştirdiği karakteristik bir faz geçiş noktasıdır. Değişik zincir uzunluğu faktörleri ve sistem parametreleri için sonuçları yoğunluk-yoğunluk (x1-x2), basınç-sıcaklık (P-T) ve sıcaklık-yoğunluk (T-x) düzlemlerinde ifade edildi. Ayrıca P-T diyagramları, Scott ve van Konynenburg ikili faz diyagram sınıflandırılmasına göre tartışıldı. Zincir uzunluğu arttıkça faz geçiş noktasının alçak basınç bölgesine doğru kaydığı ve zincir uzunluğu faktörü r=20 olduğunda ise negatif basınç bölgesinde yer aldığı bulundu. Ayrıca sonuçlarımızın, ters tip II'den ters tip III'e, ters tip IV üzerinden geçerek ters tip II'den ters tip III'e faz geçişlerine karşılık geldiğini bulduk.
Özet (Çeviri)
For many scientists, the concept of pressure cannot be negative. The negative pressure states are metastable and therefore mistakenly thrown out from calculations and neglected in experiments as non-existing or inaccessible ones, whereas they exist and can be accessed. In this thesis, we investigate the critical lines and critical phase behavior of polymer solutions at the crossing point (actually the mathematical double point) and its vicinity by using Flory-Huggins Tompa model for polymer mixtures, for positive and under the negative pressure. A principal transition mechanism is a crossing point at which two critical lines meet and exchange branches. We present the global phase diagrams in the density-density (x1-x2), pressure-temperature (P-T) and temperature-density (T-x) planes. Furthermore, the P-T diagrams are discussed in accordance with the Scott and van Konynenburg binary phase diagram classification. We found that the crossing point shifts to the low pressure region as the chain length increases and it is found in the negative pressure region when the chain length factor becomes r = 20. We also found that our results correspond to the phase transition from inverse type II to inverse type III, from inverse type II to inverse type III through inverse type IV under the negative pressure region.