Investigation of solid oxide fuel cells electrolyte (Bi2O3) 1-x-y-z (Gd2O3)x (Tb4O7)y (Sm2O3)z
  1. Tez No: 484363
  2. Yazar: HAIDER MAHMOOD MOHAMMED AL JAAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında,(Bi2O3)1–x–y-z (Tb4O7)x (Gd2O3)y (Sm2O3)z dörtlü katı elektrolit sistemi, katı oksit yakıt pili (KOYP)'larda kullanılan malzeme, katı hal reaksiyon yöntemi ile sentezlenmiştir. Örneklerin mol katkı oranları, as (x=5, 10, 15, 20%, y=5%, z=5%), (x=5%, y=5, 10, 15, 20%, z=5%), (x=5%, y=5% z=5, 10, 15, 20%) olarak seçilmiştir ve B(1-10) olarak isimlendirilmiştir. Örneklerin yapısal, termal ve elektriksel karakterizasyonu, sırasıyla, X- ışını kırınım metodu (XRD) , Diferansiyel termal analiz ve Termogravitik analiz (DTA/TG) ve Dört nokta prob yöntemi ile yapılmıştır. TG grafikleri termal süreçlerde herhangi bir kütle kaybı olmadığını göstermiştir. XRD ve DTA sonuçlarına göre bazı örnekler (B2, B3, B4, B6, B7, B8, B9, and B10) yüksek iyon iletkenlik fazı olan δ (kübik) , diğer örneklerin fazı (B1,B5) karışık (α, β ve δ) fazlarına sahip olduğunu görülmüştür. Elektriksel ölçüm sonuçları ise, katkı oranları arttıkça elektriksel iletkenliğin azaldığını göstermektedir. Düşük sıcaklık bölgesinde, aktivasyon enerji değerlerinin, 1.08 eV – 1.53 eV aralığında, yüksek sıcaklık bölgesinde ise 0.43 eV – 0.86 eV aralığında değiştiği, bulunmuştur. Bu malzemelerin, orta çalışma sıcaklıklarda KOYP'larda elektrolit olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work reported in this thesis, (Bi2O3)1–x–y-z (Tb4O7)x(Gd2O3)y (Sm2O3)z quaternary solid electrolyte materials for Solid oxide fuel cells (SOFCs) were synthesized by using solid state reaction method. Mole contribution rate of the samples were selected as (x=5, 10, 15, 20%, y=5%, z=5%), (x=5%, y=5, 10, 15, 20%, z=5%), (x=5%, y=5% z=5, 10, 15, 20%) and named as B (1-10). Structural, thermal and electrical characterizations of these samples were performed by X-ray Diffraction Method (XRD), Differential Thermal Analysis-Thermogravimetric Analysis (DTA-TG) and four poınt Probe Method, respectively. TG curves showed that it was no mass loss during thermal analysis process. According to results XRD and DTA analysis, some samples (B2, B3, B4, B6, B7, B8, B9, and B10) included stable (cubic)-phase which displays high ion conductivity. The other samples (B1, B5) have mix phases (α, β, and δ). The results of electrical conductivity measurements showed that electrical conductivity decreased as dopant rate increased. Activation energy of low temperature region was found that the value varies from 1.08 eV to 1.53 eV and activation energy of the high temperature region varies from 0.43 eV to 0.86 eV. These materials could be used as electrolyte for SOFC at intermediate operation temperatures.