The modeling and simulation for vibration of steam turbine shaft
Buhar türbin şaftı titreşimi için modelleme ve simulasyon
  1. Tez No: 484364
  2. Yazar: WATBAN KHALID FAHMI AL-TEKREETI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanoğlunun en önemli kaygılarından bir tanesi yaşam ve gelişim için gerekli olan yiyecek ve diğer gereksinimleri hazırlamak için gerekli olan enerjidir. makul türlerinden bir tanesi, elektrik enerjisi üretmek için buhar türbininde kullanılan buhar gücü olan çok çeşit enerji kaynakları vardır.Buhar türbininin verimliliğini geliştirmek ondan elde edilebilecek enerji kapasitesini yükseltebilir. Buhar türbinlerinin verimliliğini azaltan asıl sebeplerden biri, titreşimdir, özellikle de burulma titreşimidir. HOLZER metodu ve sonlu elemanlar metodu. Gibi farklı metotlar önerilen titreşimi hesaplamak için kullanılmaktadır. Analitik ve sayısal metotlara dayalı yapılan hesaplamaları teyit etmek için, sistem genellikle MSC ADAMS ve ANSYS gibi yazılımlara benzeştirilmektedir. Bahsi geçen süreç yüksek verimlilikte buhar türbinlerini oluşturmak için buhar türbini inşa edenlere yardımcı olmaktadır.Bu çalışmada, N330-16.7/538/538 a 330MW Yoğuşmalı Buhar Türbini, bir vaka çalışması olarak görülmüştür. Önerilen buhar türbini şaftı üzerindeki etkiyi hesaplamak için, Doğrudan ve Dolaylı,Sabit-Sabit, Sabit-Bağımsız, Bağımsız-Sabit, MATLAB kodu, Eigen değer problemi ve HOLZER metodu kullanılmıştır. Önerilen titreşimin hesabını teyit etmek için, çalışılmakta olan buhar türbini, MSC ADAMS yazılımına benzeştirilmiştir.MSC ADAMS yazılımında önerilen sistemi benzeştirmek için CAD modelini kullanarak yapılan sistemin bir modeli CATIA yazılımında tasarlanmış ve daha sonra da sabitler ve bağlantılar sisteme eklenmiştir. Ayrıca,çalışılmakta olan türbinin Şaftı, esnek gövdeye dönüştürülür. Sürtünme, sönüm oranı gibi pek çok faktör, gerçek bir sistem inşa etmek için kullanılabilecek en iyi sonuçları elde edebilmek için sistemde göz önünde bulundurulmuştur. Sonuç olarak, sayısal,analitik hesaplama ve simülasyona bağlı olarak elde edilen sonuçlar,birlikte karşılaştırılmış ve simülasyon sonuçları hesaplamada elde edilen sonuçları doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main concerns of humankind is the energy, which is need to prepare food and other requirements that are necessary to live and progress. There are multifarious kind of energy source, one of the acceptable kind of them is steam power which use in steam turbines to yield electrical energy. Improving the efficiency rate of steam turbines can upgrade the capacity of the energy that can be obtain from it. One of the main aspects which reduce the efficiency of the steam turbines is the vibration, especially the torsional vibration. There are used different method to calculate the proposed vibration such as HOLZER method and finite element method. To corroborate the calculation which are done based on the analytical and numerical method, usually the system is simulated in software like MSC ADAMS and ANSYS. The aforementioned process helps the steam turbine's constructors to build high efficient steam turbines. In this study, N330-16.7/538/538 a 330MW Reheat Condensing Steam Turbine is considered as a case study. To calculate the vibration effect on the proposed steam turbine's shaft, direct and indirect, Fixed - Fixed, Fixed -Free, Free- Fixed, MATLAB code, Eigen value problem and HOLZER method are used. To corroborate the proposed vibration's calculation, the under-study steam turbine is simulated in MSC ADAMS software. To simulate the proposed system in the MSC ADAMS software, a model of the system made using CAD model is designed in the CATIA software and then the constraints and joints are added to the system. Moreover, the shaft of the under-study steam turbine is converted to a flex body. A lot of factors such as friction, damping ratio are considered in the system to achieve the best results which can use to construct a real system. Finally, the results which are obtained based on numerical and analytical calculation and the simulation are compared together, and the simulation results verified the calculation ones.