CeO2 ve Eu2O3 katkılanmış Bi2O3 elektrolitlerinin malzeme sentezi ve termoelektriksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 438928
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜLDESTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada katı yakıt pilleri için Bi2O3tabanlı elektrolit hazırlamak için CeO2 ve Eu2O3 farklı oranlarda Bi2O3 içine katıldı. Tüm numuneler havada ısıl işleme tabi tutularak katıhal reaksiyonu ile sentezlendi. Numunelerin yapısal özellikleri X-Işınları toz difraksiyonu tekniği ile belirlendi. Elektriksel iletkenliğin sıcaklık bağımlılığı standart dört-nokta kontak tekniğini kullanarak ölçüldü. (Bi2O3)(1-x-y)(CeO2)x(Eu2O3)y (formülde mol olarak x=15-20 % ve y=5-10-15-20 % ) üçlü sisteminin kristalografik incelemesi sentezlenmiş tüm numunelerin kararlı δ (kübik)-fazına sahip olduğunu gösterdi. Bu üçlü sistemdeki elektriksel iletkenlik ölçümleri ise; CeO2 ,15-20% civarında iken Eu2O3'ün artması ile elektriksel iletkenliğin azaldığını gösterdi
Özet (Çeviri)
In this work, in order to prepare the electrolyte based the Bi2O3 for solid oxide fuel cells, CeO2 and Eu2O3 has been doped in to the Bi2O3 at different ratio. All samples were synthesized with solid state reaction by subjecting to heat treatment in air. Structural characteristics of the samples have been determined by using X-Ray Diffraction Technique (XRD). Temperature dependence of the electrical conductivity was measured by using the standard four-point contact technique. Crystallographic investigation of (Bi2O3)(1-x-y)(CeO2)x (Eu2O3)y (in the formula x=15-20% and y=5-10-15-20% in the mole range) triple system showed that all samples synthesized has stable δ (cubic) phase. Electrical conductivity measurements in this triple system indicated that electrical conductivity decreases with increasing Eu2O3 when CeO2 was about 15-20%