Yüksek mertebeden belirli tipteki diferensiyel denklemlerin çözümlerinin davranışı üzerine
On the behaviour of solutions of certain types of differential equations of higher order
- Tez No: 484371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE TEMTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmamızın temelini oluşturan orijinal sonuçların alt yapısını oluşturmak için birinci bölümde amaca yönelik temel tanım ve kavramlar, üçüncü ve dördüncü mertebeden lineer ve lineer olmayan belirli tipteki diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı ile ilgili sonuçlar literatür taraması ile birlikte kronolojik bir şekilde verilmiştir. Tamamen orijinal sonuçlardan oluşan ikinci ve üçüncü bölümde ise, öncelikle üçüncü mertebeden sürekli dağılımlı mixed argümentli neutral diferensiyel denklem tipinin ve daha sonra da dördüncü mertebeden pozitif ve negatif katsayılı lineer olmayan diferensiyel denklem tipinin çözümlerinin salınımlılığı ile ilgili önemli sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some fundamental definitions and theorems which constitute the basis of our thesis work are expressed, moreover the results with the solutions of the third and fourth order linear and non-linear differential equations are given chronologically together with the literature review. In the second and third chapters which are constituted from fully original results firstly third order neutral differential equations with continuously distributed mixed arguments and then fourth order non-linear differential equations with positive and negative coefficients with oscillation related results are provided. Lastly, in the fourth chapter conclusions and recommendations are presented.