An accident detection system based on multipath routing protocol for VANET
VANET için çok yollu yönlendirme protokolü temelli kaza tespit sistemi
  1. Tez No: 484392
  2. Yazar: HAIDER DHEYAA ABDULJABBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UFUK NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin gelişmesi trafik risklerini de artırmıştır ve vasat acil durum olanaklarından dolayı büyük çapra can ve mal kaybına yol açan trafik kazaları tekrar tekrar olmaktadır. Her gün çok sayıda insan hayatını yitirmekte ve birçoğu geçirdikleri kaza, kurtarma ekiplerini aramadaki gecikmeler ve ambulansın olay yerine çok geç ulaşması sebebiyle sakat kalmaktadır. Son zamanlarda, Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) ulaşım sistemlerinin muhakemesini geliştirmede ve seyahat güvenliğini artırmada etkin bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada araçsal güvenlik mesaj iletiminde daha yüksek güvenilirlik için ve ayrıca tehlikeli kazaları tespit etmek için Hangi ortamda çalışır VANET (Vehicular AD HOC Network) tabanlı AODV protokolü temelli Kaza Tespit Sistemi önerilmektedir ve bu sistem acil servis ekipleriyle düzgün iletişim kuramama sıkıntısını çözmenin yanı sıra, kurtarma ekiplerini kaza konumu ve zamanı hakkında otomatik olarak bilgilendirme yoluyla bu dezavantaj için en uygun çözümü sunabilmektedir. Kaza tespit sistemleri en etkili AUS araçlarından birisidir. Küresel Konumlandırma Sistemi ve Küresel Mobil İletişi Sistemine dayanan kaza tespit sistemi bir veya birkaç sensor vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Sistemkaza yeri ile ilgili bilgi ve koordinatları toplayabilir ve daha sonar bu bilgileri bir ağ bağlantısı üzerinden en kısa sürede kurtarma ekiplerine iletebilir. Visual Basic simülasyon analizi önerilen yöntemin bilgiyi iletmekiçin en uygun rotayı belirleme avantajına sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The advent of technology has also rise the traffic hazards and the road accident take place repeatedly which causes massive loss of life and property because of the poor emergency facilities. Every day a large number of human lives are lost with many of them sustaining a disability as a result of their injury due to car accidents and the delay in calling the rescue servicesas the first aid and the Ambulances reach the accident spot too late. Recently, Intelligent Transportation Systems (ITS) have emerged as an efficient way of improving interpretation of transportation systems and enhancing travel safety. In this project, an Accident Detection System Which works in the environment VANET - Vehicular AD HOC Network that based on AODV protocol is proposed for more better reliability in vehicular safety messaging, also to detect the dangerous accidents and can give an optimal solution to this drawback through automatically notifying the rescue services center about the accident's coordinates and time as well asto solve the most common lack of proper communication to the emergency services. Accident detection systems are one of the most effective (ITS) tools. The accident detected system which based on Global Positioning System (GPS) and Global System for Mobile communication (GSM) can be accomplish though one or several sensors, the system can gather the information and coordinates of accident spot then send this data to the rescues services center over a network link in shortest time. Visual basicSimulation result analysis shows that the proposed method has the advantage of choosing the optimum route to deliver data.